| crissa20 a întrebat:

se acorda punctaj partial la Bac la matematica? Adica nu am dus exercitiul pana la final, dar o parte am facut bine, se socoteste? sau se taie tot daca nu am ajuns la rezultat?

9 răspunsuri:
| DAC a răspuns:

E in functie de barem, adica pentru fiecare bucata din exercitiu ei acorda un numar de puncte. Daca nu ai ajuns la rezultat, dar ai facut ce era mai important corect, e normal sa puncteze. Poti primi chiar un punctaj destul de apropiat cu cel maxim, chiar daca nu ai ajuns la rezultat.
Bafta!

| alexandra1993 a răspuns:

Se taie tot deoarece se corecteaza conform baremului, iar daca rezultatul tau nu coincide cu cel din barem, nu vei primi punctaj!

In cazul in care era ceva cu necunoscute, de exemplu x si y. Daca tu ai aflat rezultatul pentru x dar pentru y nu l-ai aflat, este logic ca vei fi punctat pentru x.

Sper ca am explicat bine! Succes!

| crissa20 explică (pentru alexandra1993):

Eu stiam ca asa e doar la romana, dar nu stiu poate asa e si la mate acum nu stiu, oricum meci:*

| alexandra1993 a răspuns (pentru crissa20):

Nu ai pentru ce! Uite baremul, atat pentru M1 cat si pentru M2 :

http://www.romanialibera.ro/......69528.html

| xKathrinexD a răspuns:

Exista un barem dupa care se corecteaza. Fiecare calcul, desen, date,... se puncteaza. De exemplu daca ai scos datele problemei corect poti primi 1.5 puncte.

Funda?

| crissa20 explică (pentru xKathrinexD):

Tu ai dat bacul?

| xKathrinexD a răspuns (pentru crissa20):

Nuuu! Eu sunt a 5-a! Ti-a raspuns varul meu de 23 de ani care a intrat mai devreme pe contul meu!

| crissa20 explică (pentru xKathrinexD):

Ok:* mersi:*