| anonim_4396 a întrebat:

Buna se poate da bacul fara testele de capacitate de pe clasa a 8a

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Ceea ce numesti tu examen "de capacitate " se numeste, acum, examen de "evaluare nationala". Toti absolventii claselor a 8-a sunt obligati sa dea acest examen de "evaluare nationala"---nimeni nu este scutit! Vor da acest examen chiar si absolventii care aleg sa urmeze o scoala profesionala de 3 ani(clasele a 9-a, a 10-a, a 11-a). Cei care aleg scoala profesionala, dupa finalizarea acesteia, se pot inscrie in clasa a 11-a la un liceu tehnologic. Abia dupa finalizarea liceului acestia au dreptul sa se inscrie si sa sustina examenul de bacalaureat.
Deci, asa sa intelegi ca, fara a avea studii liceale, nimeni nu poate sa-si dea bacul!

| Dinu_Andrei_1997_GxGg a răspuns (pentru alessia5158):

In cazul in care elevul ramane corijent in clasa a 8 el nu va putea sustine examenul dar se va putea inscrie la scoala profesionala si sa termine de asemenea si seralul intrebarea lui este daca este necesara evaluarea nationala pentru a da bacul cu scoala profesionala si seralul terminat.

| Andreutza098 a răspuns:

Nu.

| Wannax a răspuns:

Nu. Pentru ca ai nevoie de acele teste pentru a promova si a te inscrie la un liceu pentru a putea da bacul.