| MeregiuGabriela a întrebat:

Buna seara, am 45 de ani si-mi doresc nespus sa termin clasa a opta din motivul că m-am măritat nu am mai mers in ultimul trimestru că să pot termina. Imi poate spune cineva unde și cum pot sa o termin să-mi pot scoate un certificat de 8 clase? Doresc sa fac un curs de bucătar și nu îl pot face din aceasta cauza, va mulțumesc.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La varsta dvs sunteti eligibila sa faceti scoala generala si apoi liceul, prin programul "A doua sansa".
Pentru acest lucru trebuie sa mergeti la inspectoratul scolar din judetul dvs si sa va interesati ce scoala din judetul dvs are clase comasate pentru cei care vor s atermine gimnaziala si apoi sa va inscrieti la liceu, unde sa faceti clasele 9 si 10, probabil intr-un singur an.
Daca doriti sa faceti tot liceul si sa sustineti BAC-ul, dupa terminarea clasei a VIII_a va puteti inscrie la liceu, curs SERAL, unde veti face 5 ani de zile (clasele 9-12) dupa care puteti da BAC-ul.

| Violleta2022 a răspuns:

Te-ai maritat la 14 anisori?

| dullcat a răspuns:

Buna.Ia legatura cu secretariatul scolii unde ai invatat.Mult succes!

| gabicoo a răspuns:

Există programul "A doua șansă". Vezi la ce școală din zona in care locuiești se organizează și înscrie-te acolo.

| Sorin_Sorin_1974 a răspuns:

Cred ca trebuie sa mergi la școală unde ai învățat și sa le spui problema ta.
Nu cred sa fie o problemă..sau sa îți faci o diploma falsă.