| RolandMRD18 a întrebat:

Bună seara!
Am absolvit liceul în acest an. Am reuşit să iau BAC-ul din prima sesiune, cu o medie de 8, 48. Am decis să mă angajez timp de un an, nu am fost pregătit din mai multe puncte de vedere să încep o facultate deja în septembrie. Astfel, m-am gândit că în anul viitor voi continua studiile.
Îmi place marketingul, jurnalismul, economia, chiar şi politica într-un fel. Ținând cont de media mea şi faptul că aceste "profiluri" îmi plac cel mai mult, ce fel de universitate îmi recomandați? Puteți scrie şi alte variante din experiență personală etc.
Multumesc frumos

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ti-as recomanda marketing sau economie, fiindca iti sunt utile in viitor si ai sanse sa-ti gasesti de munca. Cu jurnalismul nu faci nimic in ziua de azi, 90% din cei care termina jurnalism ajung sa munceasca ca necalificati afara sau pe alte pozitii, fiindca nu se inventeaza zilnic un alt ziar care sa angajeze jurnalisti si numai cei foarte buni, ajung sa publice.
Dupa cum vezi, mai de succes sunt influencerii de doi lei dupa Instagram, care posteaza tate, pasarici ori muschi.
Ca economist, iarasi ai sanse mari sa-ti gasesti de lucru.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Presupun ca Facultatea de Economie și de Administrare a Afacerilor, ar fi buna pentru tine. Si ofera diferite locuri de munca dupa.