| adrili10 a întrebat:

Buna seara.Am gasit un link pe internet din care rezulta ca fii personalului militar se pot fi incadrati direct in sistem fara a sustine vreun examen? Este adevarat? Eu sunt orfan de tata care a lucrat in politie si a decedat in urma cu 7 ani, dar in afara serviciului.Se aplica legea asta si in cazul meu.Aicea aveti link-ul unde am citit. http://observator.tv/......17037.html

1 răspuns:
| alessia5158 a răspuns:

Deoarece spui ca tatal tau a decedat dintr-o cauza care nu are legatura cu profesia de politist( adica, cauza mortii nu este un accident in legatura cu munca), nu cred ca ti se pot aplica prevederile Ordinului MAI nr.87/2017( publicat in Monitorul Oficial nr.577/19 iulie 2017) deoarece :
*termenul de "politist decedat " este definit de art. 2 din Ordinul MAI nr.35/2014 ca fiind : "politistul care si-a pierdut viata ca urmare a unui accident de munca, cercetat si inregistrat conform legislatiei in vigoare"

Pentru a fi sigur, iti sugerez sa mergi la Serviciul resurse umane din cadrul Inspectoratului judetean de politie ( din judetul de domiciliu). Intreaba daca prevederile continute in Ordinul nr.87/2017 pentru modificarea unor acte normative din domeniul managementului resurselor umane în Ministerul Afacerilor Interne se pot aplica si copiilor fostilor politisti decedati din alte cauze decat un accident de munca.