| Mihaela6172 a întrebat:

Buna seara, am luat proba scrisă la un spital de stat din Bucuresti pe secția laborator radiologie si imagistică medicală ca ingrijitoare si săptămâna aceasta urmează să am și interviul, cand am depus dosarul nu am întrebat de program, din ce am auzit o doamnă care a dat și ea în aceeași zi pentru alt post ca infirmieră că aș lucra 6h pe laborator. Ingrijitoare si infirmiera sunt aceleasi din ce știu, dar să văd dacă mă acceptă sunt si singura pe post, dar dacă aș fi ca ingrijitoare zilnic 6h si in weekend mi-ar fi greu plus ca eu mai fac și școală de AMG si trebuie să mai merg si la teste, practica fiind anul 2 si am mai auzit că dacă stau și mult pe secția asta mă pot îmbolnăvi de cancer, ba ca, cand se face raze aș sta afară sau nu știu și mă gândeam dacă ar fi zilnic programul să nu mai merg si să merg la privat pe o secție mai ușoară ca și infirmieră până termin școala... plus ca este vorba si de sanatate că de aceea lucrează asistenți doar 6h că se pot îmbolnăvi dacă lucrează mai mult, dacă știe cineva programul pentru o ingrijitoare si se face pe secție, cred că doar curățenie sau nu știu, ori m-am gândit să stau să iau salariul si după să plec sau 1 an 2 după trebuie să mă bag ca asistenta că se da reatestare după 5 ani dacă nu profez și nu aș vrea să dau examen.

5 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Programul variaza de la spital la spital. Undr lucrez eu de ex, la spitalizare continua, se fac ture de 12h cu o zi libera si se prind si weekendurile. Asta e valabil pentru infirmiere si asistente

| Mihaela6172 explică (pentru AdelinaC):

Și nu este și periculos sa lucrezi pe radiologie?

| AdelinaC a răspuns (pentru Mihaela6172):

Este intr-adevar o expunere la radiatii pe care ti-o asumi in momentul in care te angajezi acolo

| Mihaela6172 explică (pentru AdelinaC):

Deci dacă lucrați 12h cu 1 zi libera mai lucrări și în weekend uri? Așa mi-a spus și mie că mă bagă în ture dupa ce învăț mai bine saloanele

| AdelinaC a răspuns (pentru Mihaela6172):

Daca spitalul are garda de weekend pe radiologie, cel mai probabil se va lucra prin rotatie si in weekend