| pixxie93 a întrebat:

Bună seara, am nevoie de un sfat. Vreau sa urmez o facultate, mai exact medicina. Dar vreau sa aleg dintre ginecologie și imunologie, știu ca sunt total diferite. Dar nu știu pe care sa o aleg. Dacă aleg ginecologie nu vreau sa asist nașteri și nici sa operez. Vreau sa consult și sa rezolv probleme de bacterii microbi etc. Dar dacă aleg imunologie tot cam despre ginecologie as vrea sa fie. Sa lucrez în laborator. Dacă îmi puteți da un sfat m ați ajuta foarte mult. Chiar nu știu ce sa aleg

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Facultatea de medicina este aceeasi pentru toti studentii, indiferent ce domeniu vor alege dupa terminarea facultatii.
Domeniul se alege abia la examentul de rezidentiat. Spre sfarsitul facultatii iti vei putea alege domeniul in cunostinta de cauza.

| pixxie93 explică (pentru Ioandelasal):

Cati ani durează?

| Ioandelasal a răspuns (pentru pixxie93):

Facultatea de medicina este de 6 ani iar rezidentiatul este de la 3 ani la 6 ani, in functie de specialitatea medicala aleasa.

| pixxie93 explică (pentru Ioandelasal):

Wow. chiar e de durata...

Răspuns utilizator avertizat
| Ioandelasal a răspuns (pentru Joker3134):

Nu stiu si nu ma intereseaza, sunt pensionar de aproape 6 ani.
Cauta legea salarizarii unitare 2018 si o sa afli acolo pentru cei bugetari. Pentru privat pot sa fie deosebiri destul de mari.

| Adry05 a răspuns:

Oricum faci medicina generala pana cand o sa-ti alegi specializarea. Sunt sanse foarte mari sa nici nu fie vreuna din optunile cu care pleci.
O sa te hotorasti atunci, e bine ca macar stii sigur la ce facultate vrei.

| pixxie93 explică (pentru Adry05):

Da, cred ca asa o sa fie. La medicina generala asiști și la operații? nu știu dacă as fi capabila de asa ceva

| Adry05 a răspuns (pentru pixxie93):

Nu stiu, ca n-am terminat asta. Nu cred, posibil dupa ce iti alegi o specializare, e normal sa iti arate tot ce presupune job-ul, ce faci dupa e treaba ta.

| drakudark a răspuns:

Salut, și eu vreau sa dau la umfcd și dacă vrei sa mai vorbim despre facultate, dacă vrei îmi poți da Facebook sau mail, îmi place sa vorbesc foarte mult despre subiectul asta și mai am o întrebare, pe ce clasa ești și in ce oraș ai vrea sa dai?