| User257 a întrebat:

Bună seara, am o problema. Am terminat liceul în anul 2021 12 clase și nu m-am angajat nicăieri, problema este că nu am încredere în mine, nu am nicio motivație, nu este vina mea ca sunt așa. Am o boala psihica, anxietate sociala sau timiditate.Din anul 2021 și anul 2022, 2023 am vrut să caut sa am un loc de muncă, sa fiu independent, de la un timp de vreme mi-am schimbat gândirea și acum nu mai vreau sa am un loc de muncă pentru că nu vreau sa fiu sluga nimănui. Regret că am făcut anii din școala degeaba, acum nu îmi mai folosește la nimic, trebuia niciun an de școala să fac. Va rog să nu mă judecați că știu în ce situație am ajuns, nu este vina mea pentru ca, colegii de la școală au făcut bulling cu mine și treaba asta m-a afectat pe termen lung. Eu lupt dar dacă nu se rezolvă asta este, dacă viitor nu am măcar să am prezent. Până la urmă dacă nu o să îmi rezolv boala psihică o să îmi fac pensie de handicap, doar că este prea puțin sa îmi ajungă banii într-o lună. Cel mai bun și sincer răspuns va primi aprecierea mea.

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bineintels ca este numai din vina ta ca ai anxietate sociala, fiindca te-ai complacut in a sta in casa si probabil a te juca pe computer, in loc saaiesi afara din casa si sa-ti cauti de munca, asa cum fac toti tinerii de varsta ta.

Timpul nu-i pierdut si te poti vindeca de anxietatea asta, daca iti impui sa iesi din casa si sa iti schimbi viata, ca un om normal si sanatos.

| Frank51 a răspuns:

Nimeni nu s-a născut președinte, e greu la început. Absolut toată omenirea trece prin asta, lucrezi din greu la început până te stabilizezi profesional. Problema e că încă nu ai început.

Eu în prezent sunt Inginer și programator. Însă nu mi-e rușine să zic că am fost casier sau că am lucrat în fabrici pe salariul minim după liceu, pentru că munca e ceva normal, orice muncă faci, bucură-te de viață că trece repede.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Investeste in cercetare si skiluri. Dezinstaleaza-ti toate conturile de social media, cu exceptia uhatup. Cumpara-ti un pc decent, sau laptop decent. Dupa ce urmezi traningul, care apropos este gratis, poti lucra de acasa ca si customer service. Incearca sa mananci sanatos si sa faci sport, nu trebuie sa te duci la sala, te poti da cu bicla, sau poti incepe sa faci flotari. Renunta la pornografie, te distruge. Du-te in parc si vorbeste cu lumea, gen chestii mici, nu va suparati cum se ajunge in x loc?! Sau, cu caserita de la supermarket, nu va suparati, aveti x produs?! Asa vei invata sa socializezi. Orice pas mic, tot un pas in fata va fi. Esti barbat, este de datoria ta sa muncesti, sa fi calm si sa fi stâlp pentru maica-ta, sora ta, daca ai, sau viitoarea iubita. Tine minte ca doar copii, femeile si animalele de companie primesc dragoste in mod gratuit. Ca barbat trebuie sa ai ceva de oferit ca sa fi acceptat ( nu iubit). Daia trebuie sa ai ambitie si sa fi cât mai puternic, emotional si fizic. Stay strong king!

| Smmo a răspuns:

Nici noua nu ne convine sa fim sluga sefului, poate si noi am fost timizi, anxiosi, dar pentru ca nu avem bani si nu ne mai tine mama, fiindca nici ea nu vrea sa fie sluga, si nici nu este firesc sa fie, a trebuit sa trecem peste aceste aspecte, sa facem scoala si sa ne angajam unde am putut mai mult decat unde am vrut. Iti recomand sa faci la fel. Vad ca nu esti chiar asa de timid online, ai putea sa iti cauti ceva de lucru de acasa, daca nu vrei sa iesi si sa vezi oameni. Ai putea gasi un serviciu care nu implica lucrul cu oamenii, sa faci ceva de mana sau sa cultivi ceva, daca locuiesti la curte.

| User257 explică (pentru Smmo):

Nu știu ce sa lucrez online și oricum orice lucru pentru mine este greu sau imposibil

| Sophieka a răspuns (pentru Smmo):

Imi place raspunsul tau! Scurta si la obiect!

| Smmo a răspuns (pentru User257):

Online ai putea lucra la vreun call-center, daca te primesc, pentru ca vor sa ai macar bacalaureatul. Incearca sa il iei cat mai repede, ca sa nu uiti si ce mai stii. Invata cate un pic cate un pic. Mi se pare ca stai si pierzi timpul cu jocuri si alte chestii si de invatat nu prea iti vine. Nu este usor sa inveti. Putini sunt cei carora le intra in cap pagini intregi si le ajunge sa citeasca o data/de doua ori lectia ca sa o stie. Majoritatea trebuie sa citeasca de multe ori si sa repete. Vad ca desi ai probleme, scrii destul de corect, daca ai reusit sa faci asta, poti spera sa iei si bacul intr-o buna zi, doar sa te tii de invatat, in fiecare zi, asa cum joci jocuri.

Daca nu poti deocamdata sa iei bacul, sa vedem ce variante mai ai. Ai scris ca ai incercat la impartit pliante, ce nu a mers? Ai incercat la vreun supermarket? Incearca sa aplici la mai multe, daca ai in apropiere. Poti incerca si la impaturit haine, la carat marfa pe la magazine, la spalat vase, curatat legume la vreun restaurant, pizzerie, shaormerie etc., spalat pe jos pe unde se poate.

Daca preferi sa lucrezi mai mult in case iti poti cauta un curs de calificare si un loc de munca la zugravit, pus faianta, depinde si cat esti de rezistent. Mai poti incerca sa faci vreun curs sau sa rogi sa te invete meserie vreun cizmar, daca este dispus si daca mai sunt pe acolo sau alte meserii care ti-ar putea parea mai usor de practicat.

O zi-doua poti incerca sa ajuti pe cineva care vinde ziare sau la piata la vanzare de fructe/legume sau altceva - nu o sa iasa bani multi dar poate te mai inveti cu lumea. De dimineata ai mai putine sanse sa intalnesti golani si oameni pusi pe harta decat dupa-amiaza.

Daca este ceva in neregula cu tine de isi dau seama oamenii ca ai probleme si crezi ca te-ar jigni din pricina asta, apeleaza la rude si alte persoane, de exemplu la frizer daca mergi, sa iti spuna ce poti imbunatati la tine asa incat sa fii avantajat cand mergi la interviuri pentru a gasi ceva de lucru si ca sa mai scapi de atacuri.

Anxietatea sociala nu se vindeca stand in casa si gandindu-te la cei care ti-au facut rau, ci iesind in lume si intalnind alti oameni, oameni ca lumea, neagresivi si dandu-ti ocazia sa te simti in largul tau pe strada. Poti iesi la un suc, la o cafea afara si sa stai acolo pana cand te simti relaxat. Daca ai si vreun prieten cu care sa faci asta e si mai placut. Daca nu ai, incearca sa iesi cu un parinte intr-un loc, sa te mai inveti cu lumea. Poti sa scapi de timiditate, mergand in diverse locuri cu oameni care stiu deja cum e mersul pe acolo si incetul cu incetul te integrezi si tu.

| MotoBlitz a răspuns:

Nu te judec și nici nu te condamn, știu exact prin ce treci, dar nu asta e soluția! Acei ordinari care au făcut mișto de tine se hrănesc văzându-te că ai ajuns să suferi, ăsta e scopul lor. Ceea ce trebuie să faci este să te angajezi într-un loc mare, adică fie la stat în poliție, armată, doctor, fie la niște firme care să te plătească cu mult ca să le faci în ciudă că ai ajuns cineva. Ai grijă la cum arăți, tunde-te ca un bărbat, bărbierește-te zilnic, spală-te pe dinți și pe corp, fă antrenament și vei ajunge cel mai bun! Eu am avut chiar profesorii ce mi-au vrut răul și ajung la fund, dar nu am cedat, am lucrat zilnic la mine și iată-ma acum, un bărbat bine cu soție frumoasă, casă la munte, vacanțe, mașină scumpă, iar toți care au râs de mine și-au băgat unghia în gât. Tot ce am făcut a fost să îmi hrănesc motivația și disciplina cu savuratia de a-i vedea pe ăștia cum nu mai pot de invidie. Deci, fii un bărbat! Angajează-te ca medic la privat, sfatul meu, e cea mai plină de bani meserie și la început. Chiar dacă asta înseamnă să faci o facultate de medicina, merită omule, ai o singură viață și o singură șansă! Succes în viață și oprește-te din a mai gândi că ai probleme, ești un războinic!

| anonim_4396 a răspuns (pentru MotoBlitz):

Spot on! Aia care i-au dat bulling, sunt aia care cel mai probail vor ajunge ratati. Aia sunt genul ala care nu se duc la facultate pentru ca se cred prea smecheri si nici nu muncesc, ca munca este pentru fraieri. Ei fac...combinatii happyhappyhappy. Astia de obicei, fie ajung drogalai, fie la puscarie, fie dependenti de pacanele. Astia au apogeul in liceu si pana pe la 25 sa zicem, dupa aia nu ii mai baga nimeni in seama. Ii vezi prin baruri cum sta pe o cafea 2 ore si fumeaza tigari la bucata.