| Sea33 a întrebat:

Buna seara. Am posibilitatea sa ma angajez dar in 2 locuri si as vrea sa stiu ce criteriu ar fi mai important, experienta pe care o acumulez acolo sau un salariu mai bun? Intr-un loc e un salariu mai decent sa spunem dar conditii bune, in celalalt loc salariu mai mare dar conditii mai nasoale. Nu vreau sa-mi fac o profesie pe vreunul din job-uri doar sa am bani de inceput pentru ce mi-am propus sa fac dar totusi vreau sa iau o decizie cu cap si buna. Fiind primul job nu stiu ce ma asteapta si am o mica temere sincer, vreau sa aleg ceva ce sa nu ma sperie.

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"ar fi mai important, experienta pe care o acumulez acolo sau un salar mai bun?"

aici numai TU decizi

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Daca doresti sa strangi mai repede banii de meditatii, alege varianta unde esti platit mai bine. Doar tu poti sti daca te poti descurca sau in conditii mai nasoale. In locul tau as alege jobul mai putin bine platit pentru ca mi-ar da siguranta ca pot sa ma descurc in acel mediu.

| Sophieka a răspuns:

Buna

Pana nu esti angajat si lucrezi, nu ai de unde sa stii cum e chiar daca aparent in celalalt loc pare a fi mai bine.
Dar un sfat vreau sa iti ofer. Sa ai rabdare, sa fi cat de posibil tolerant si sa nu te lasi afectat de rautatile colegilor (daca vor fi).

Fa-ti meseria pe care o alegi cu seriozitate dar ramai concentrat pe scopurile tale personale.

| HelpingHands a răspuns:

Salut, Marius! Ceea ce îți recomand este să vezi ce te pasionează și să faci din asta o profesie. Dacă ar fi vorba de o pasiune în joburile enumerate mai sus, nu ai mai ezita să îți urmezi pasiunea! Nu face greșeala de a lucra ceva ce nu-ți place, decât dacă știi că suporți chinul de a te sacrifica într-un mod puțin satisfăcător.

| Sea33 explică (pentru HelpingHands):

Buna,stiu ca ai dreptate, dar pentru a face ceea ce imi doresc am envoie de bani, trebuie sa fac unele studii ca sa pot lucra ceea ce vreau si cum nu am bani sunt nevoit sa aleg un job si astea 2 ar fi cam alternativele momentan. Risc putin pentru visul meu sa spun, dar nu-s care ar fi mai bun. Orice job are avantaje si dezavantaje, nu stiu la ce ar trebui sa ma uit cand aleg job-ul, e prima mea experienta cu asta, nu vreau sa regret dupa, de aceea sincer sunt asa indecis.

| HelpingHands a răspuns (pentru Sea33):

Alege ceva care e în domeniu cu vocația ta! Cu timpul te va ajuta să avansezi în direcția dorită! Uite, de exemplu, dacă vreau să devin avocat și nu am facultate, mă voi angaja la un notariat ca să redactezi documente juridice! Înțelegi unde bat?

| Sea33 explică (pentru HelpingHands):

Ce vreau sa lucrez eu se poate doar in strainatate si tip remote ca norocul dar ca sa lucrez acolo am nevoie de niste cunostinte mai mari in limba cu tare pentru asta vreau sa iau meditatii ca sa invat limba mai bine si pentru meditatii trebuie bani. De aceea ma angajez aucma cam orice, pentru meditatii la limba cu tare pentru job-ul unde vreau sa profesez, ce ma atrage. Adica trebuie sa sufar putin pentru ceea ce vreau sa fac.Dar nu-s care ar merita mai mult

| BuzatuPavelAdrian a răspuns:

Salut ștefi.
Ce Dumnezău tea apucat cu mesajele astea sa mă angajez pentru bani sau experiență.
De când vrei tu sa te angajezi nu-i mai fain acasă pe bani părinților? ( Tiam zis de atâtea ori când venem in tara angajează te și nu mai sculptat ai terminat și facultatea și tot nu ești angajat )
Lasă prostiile.
Cu drag fostul coleg de banca. Adrian-pavel Buzatu