| Cerneala007 a întrebat:

Bună seara! Am și eu o nelămurire, azi am avut prima mea zi de lucru la o firma în diaspora și m-au dat afară pe motiv ca nu sunt sociabil, dar eu am muncit acolo din greu și am răspuns la oameni care îmi ziceau ce să fac doar ca am stat singur în pauze ca să nu îmi fac probleme și cu români i-am salut și așa doar că nu știu dacă e ok sa fiu sociabil cu toți, sincer și la glume nu ma pricep, ce ar trebui să fac?

5 răspunsuri:
| haileewatson a răspuns:

De obicei cand incepi un nou loc de munca e bine sa socializezi si sa stai cu colegii in pauza, ca sa va cunosteti reciproc si sa vada ca esti team player. Nu stiu ce sa zic in situatia ta, poate au vrut sa te dea afara din alt motiv si asta e o scuza. Vorbeste cu managerul si roaga-l sa-ti dea o a doua sansa daca chiar iti doresti job-ul ala. Daca nu, cauta altceva. Citeste si contractul si vezi ce scrie la concediere

| RxTx a răspuns:

Dai in judecată eu cunosc un caz concret când unul de la securitatea unei bănci a fost dat afara pentru ca nu era sociabil si s câștigat 1 milion de lire despăgubire pentru ca el chiar nu trebuia sa se bage in seama si sa se tragă de șireturi

| Violleta2022 a răspuns:

Nu te da nimeni afara, dupa prima zi decat daca esti puturos sau refuzi sa faci ceea ce esti pus sa faci.
Sociabilitatea nu intra in obligatiile de angajare!

| Violleta2022 a răspuns:

Apropo, poate clarifici aici ce numesti tu "diaspora" si unde se afla aia!

Răspuns utilizator avertizat