| johnnyclaudiu a întrebat:

Buna seara.
Anul acesta am terminat a 12-a si vreau anul viitor sa incep o facultate.
Am media 8, 90 la bac si 8, 75 la purtare.

As fi interesat de o cariera in armata,politie,marina,etc...

As putea intra undeva in aceste domenii cu media 8, 75 la purtare? Nota la purtare am avut-o scazuta din cauza absentelor nemotivate.

Ori aveti o sugestie mai buna pentru mine? In afara de aceste domenii, nu cred ca as vrea altundeva...

Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Castiel a răspuns:

Si eu am vrut sa dau la jandarmerie. M-am documentat mult inainte si iti spun pe scurt. Pentru a intra in una din acele unitati numite de tine ai nevoie de cel putin 8.00 la purtare.

8, 75 este mai mult decat destul. Sunt cazuri cand te accepta si sub 8.00, dar mai greu.

Insa salariile sunt cam proaste pentru cat trebuie sa muncesti. (ma rog, la politie e usor, doar acolo s-ar merita, daca ai noroc poti sa lenevesti toata cariera si sa iei bani, asta depinde si de oras si noroc).

Ai putea sa dai la marina civila, salarii de inceput de peste 3000 euro, singura problema este ca daca vrei familie este cam improbabil, stand pe mare 6-8 luni / an. (poate mai mult).

Daca te duci in Armata aveam 2 regimente care faceau rotatii prin orientul mijlociu. (Mihai Viteazu parasutisti si inca un regiment care-mi scapa numele acum) Salariul prost insa, undeva la 1000-1500 euro. Sa-ti risti viata pentru banii astia chiar nu merita, si daca faci cariera sa zicem tot sunt slabe sanse sa treci de 5000 euro si asta daca ai noroc si ajungi ceva mare. Marina militara la fel, salarii cam mici in comparatie cu cat trebuie sa inveti. Chiar daca nu ai pus, jandarmeria ~ ai la fel salariul cu un politist doar ca faci mult mai multe, caci esti militar nu civil. Practic iti iei m**e. Ai mai putea pompier. Dar la fel, salariu prost.

In opinia mea cea mai buna optiune pentru un viitor prosper (bani), este marina civila. Daca faci cariera si ajungi sa spunem capitan pe la 40 ani (daca totul merge bine), ai un salariu de undeva pe la 25.000 euro. Pentru Romania asta este enorm. Desigur salariul fluctueaza, depinde pe ce pici. Cea mai mare plata este pe vasele petroliere. Insa pe un vaz de croaziera ai si lux, desi nu aceeasi plata. Acum depinde ce firma etc, detalii.
Singura parte "urata" este ca trebuie sa bagi matematica si fizica la greu. (Este putin mai usor fata de marina militara totusi).

Daca vrei o viata de familist, politia ar fi cea mai buna optiune.

| johnnyclaudiu explică (pentru Castiel):

Foarte bun raspunsul.

Insa am inteles ca acum imi trebuie media 9 la purtare?

| Castiel a răspuns (pentru johnnyclaudiu):

Este posibil sa se fi schimbat, acum 1 an (si in ultimii 20+ ani) a fost mereu 8.00!

Si eu am avut problema ta doar ca acum 3 ani. Am vrut sa dau la jandarmerie. Eu am reusit sa scot 7.75 media la purtare, tot din cauza absentelor. Insa am un amic care tatal lui este jandarm de 40 ani +-, si mi-a zis sa incerc oricum ca au fost multe situatii unde nu s-a tinut cont de 0.50 sutimi acolo. In final m-am reorientat pe altceva si nu am mai dat.

Insa tu poti sa incerci oricum, nu ai nimic de pierdut imi imaginez. Va vedea omu ala acolo (instructoru) ca nu esti batut in cap, daca te comporti educat, vorbesti frumos, nu ai probleme cu gramatica si te duce capu.

De asemenea, la marina civila nu ai nevoie de nota la purtare. Si mai este o optiune, incadrari directe.
Din cand in cand pentru ca tara duce lipsa de personal, se scot locuri pentru jandarmerie, politie, etc. Trebuie sa stai cu ochii pe site-ul lor, cand apar concursuri. Acolo nu se tine cont de prea multe. Intra cam toti. Ba chiar e mai usor, nu faci 2 ani scoala, faci vreo 6 luni parca? Instruire. Singura problema este ca dupa ce termini instructajul vei fi mai mic in rang fata de cei ce au terminat la scoala. De exemplu la jandarmerie dupa ce termini scoala ajungi subofiter. Daca esti incadrat direct ajungi ceva mai jos, si acel subofiter este peste tine. Dar poti promova usor daca esti descurcaret si in final nu conteaza. Asa e si la politie, doar ca acolo sunt alte ranguri si nu le stiu sa-ti dau exemplu.

In caz ca vei fi respins pentru nota la purate, uite ce zice un avocat: https://www.avocatnet.ro/......litie.html

"Desigur că există remediu.
Regula de politică publică este următoarea: Poliţistul trebuie să fie o persoană onorabilă, cu caracter şi potrivire pentru profesie.
Trebuia să faci o cerere de admitere şi să primeşti o respingere pentru Nota la purtare de 8.75.
Apoi trebuia făcută o contestaţie şi invocată neconstituţionalitatea/nelegalitatea prevederii deoarece "nota la purtare" nu poate constitui un criteriu legal la admitere.
Mergi la scoala si obtinere procesele verbale pentru diminuarea scaderii notei la purtare.
Vezi motivul oficial pentru care ti-a scazut nota la purtare.
Procesele verbale ar putea determina refuzul candidaturii, nota la purtare NU. Daca ai avut un comportament periculos, infractional, de natura sexuală, agresiuni, hartuiri, crima organizată... etc. exista posibilitatea legala sa nu intrunesti conditia de "onorabilitate"
Este ridicola chiar institutia "notei la purtare".
Nota la purtare nu poate fi luata in considerare.
Dar te pot prinde cu procesele verbale, daca exista (si daca contin lucruri grave). "

Cum spune si avocatul, nota la purtare este o prostie, si cum ti-am spus si eu, direct de la sursa, se mai fac exceptii daca te vede ca nu esti tigan.