Întrebare recomandată | LaLaura a întrebat:

Buna seara.
As dori daca se poate informatii cu privire la interviu, orice fel de informatii.
In mare parte stiu ce trebuie sa fac, cum sa ma imbrac( am mai trecut prin asa ceva dar superficial, dar acum este foarte serios si am un pic de emotii) dar vreau sa fiu 100% sigur ca o sa ma comport impecabil la acel inteviu.
Va multumesc.

Răspuns Câştigător
| Gizăz a răspuns:

În afară de lucrurile alea superficiale pe care le ştii şi tu, mai sunt importante două lucruri:

1. Fără emoţii. Fii fermă şi calmă.

2. Chiar dacă e posibil să fii, niciodată să nu faci aparent faptul că eşti mai inteligentă decât ăla care-ţi ia interviu. Nu o să te angajeze pentru că i-e frică pentru propriul post.

| LaLaura explică (pentru Gizăz):

Sper sa nu am emotii, sunt destul de emotiva de fel.
Multumesc mult pentru sfaturi.

15 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Te imbraci cu o fustita cat mai scurta. Asa in fine.

In calitate de candidat pentru un post, trebuie sa ajungi devreme si sa fii pregatita. A ajunge la timp (chiar mai devreme) va transmite angajatorului mesajul ca esti organizata si ca esti recunoscatoare pentru oportunitate – exact ceea ce cauta orice firma. Ia cu tine cateva copii dupa CV si pune-le intr-un plic A4; astfel, vei putea sa le oferi celor de la resurse umane intr-o maniera eleganta si confidentiala.

Fii foarte atenta la limbajul corpului, cel putin angajatorii vor fi! Pastreaza tot timpul contactul vizual si o pozitie increzatoare, dreapta. Evita ticurile nervoase, chiar daca esti emotionat. Nu te juca cu mainile sau parul, nu bate cu degetele in masa, nu iti atinge fata. Concentreaza-te pe ce spui tu sau pe ce face interlocutorul tau.

| LaLaura explică (pentru T0T):

Acum iarna? fara fuste ( si nu sunt adepta lor, prefer rochiile).
Tocmai pentru un post la resurse umane este interviul.
Iti multumesc pentru sfaturi.

| Teardrop a răspuns (pentru LaLaura):

Nu te poţi îmbrăca cu rochie la un interviu. Rochiile sunt pentru ocazii speciale. Interviul e legat de planul profesional, cel mai probabil.
Cu o fustă neagră, clasică şi o bluză/cămaşă elegantă nu dai greş.

| LaLaura explică (pentru Teardrop):

Sigur nu ma imbracam cu rochia,(si stiu cand se poate purta si cand nu )am spus doar ca nu sunt adepta fustelor ci a rochiilor.
E foarte frig pentru o fusta si prefer sa ma simt comoda.
Multumesc pentru sfaturi.

| T0T a răspuns (pentru LaLaura):

Eu mai mult am spus-o in gluma laughing Poate aluia care angajeaza i-ar placea sa vada o femeie in adevaratul sens, daca stii la ce ma refer big grin laughing

| LaLaura explică (pentru T0T):

laughing nu vreau sa ma angajez pentru asa ceva.
Prefer sa ma angajeze pentru studiile mele si pentru intelectul meu.
Oricum o femeie o sa imi ia interviul.

| T0T a răspuns (pentru LaLaura):

Aa atunci nu merge laughing doar daca e pe invers.
Oricum never mind...Bafta la interviu!

| LaLaura explică (pentru T0T):

laughing.
Multumesc mult.

| Alelulu a răspuns:

Trebuie sa fii imbracata adecvat. Decent cu o camasuta ceva. Nu cu blugi si adidasi.'sa fii un pic aranjata dar decent nu machiata strident, sa incerci sa controlezi emotiile, sa ti pastrezi vocea calma ( sa nu ti tremure) sa incerci sa fii sigura pe tine si sa raspunzi degajata la intrebari! Succes!

| LaLaura explică (pentru Alelulu):

Am doar blugi ca pantaloni, nimic altceva, dar oricum sunt acceptiati blugii daca sunt decenti, si bine ca nu ma machiez in general.
Iti multumesc pentru informatii.

| jewnina a răspuns:

Mai bine uiti un pic de vestimentatie si daca stii engleza intra in pagina asta si pregateste-ti raspunsurile la intrebarile de acolo.
http://www.indiabix.com/hr-interview/questions-and-answers/

| Lorelei13 a răspuns:

Nu sta foarte rigida si nu incrucisa mainile sau picioarele.

| LaLaura explică (pentru Lorelei13):

Multumesc pentru informatii.

| lipici23 a răspuns:

Salut de obicei ar trebui sa te imbraci cat mai elegant nu costum o pereche de blugi negri o camasa cat de cat asortata cu ce vei lua peste ea de pilda un pulover, despre interviu in mare parte trebuie sa stii cat de cat despre meseria pe care vrei sa te angajezi.Trebuie foarte mult sa iti stapanesti emotiile, sa raspunzi cat mai concret la orice intrebare pe care tio adreseaza angajatorul, iar de cele mai multe ori exista si o intrebare capcana cum ar fi:Cum va vedeti peste 5 ani?
Un raspuns care deupa parerea mea a mers de fiecare data este:Cu o familie si un loc de munca in care sa nu imi fac griji ca maine ma poate concedia.