| numesiprenume0 a întrebat:

Bună seara! As dori să știu dacă o persoană cu dizabilități poate participa la concursuri din sursă externă în cadrul Ministerului de interne(MAI). Am observat multe concursuri cu încadrare directă pentru care nu se susțin examene, decât probele psihologică și medicală(ca la orice angajare, nu?). Am citit de-asemenea și puțin din codul muncii și din Legea 448/2006 unde scria că persoanele cu dizabilități au drepturi egale în conformitate cu pregătirea pe care o au. Ce era specificat în legea 448 este faptul că în ministerele ce țin de apărare nu este obligatoriu procentul de 4% angajați cu dizabilități, dar nu era menționată interzicerea aplicării pentru un post în condiții de handicap.
Deci dacă am o diplomă de contabil si sunt persoana cu handicap, iar în MAI este un post de contabil(sursa externa), pot să fiu angajat? Ofer funda!

3 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

De participat poate. De câștigat este foarte greu și nu din cauza handicapului.

| 1onur a răspuns (pentru gabicoo):

O să-mi lipsești frate Gabicoo dar te aștept aicia după ce termini schola ai zis ca mergi la scholă sa predai elevilor...

-_-.

| DontActLikeMe a răspuns:

Dacă ai o diplomă de contabil poți participa la concursuri din sursă externă, atât timp cât îndepliniți condițiile de studii și alte cerințe specifice postului, fără a fi discriminat pe baza dizabilității.