| Gamerita a întrebat:

Ce facultate ar trebui sa fac pentru visul meu - vreau sa fac..creez..jocuri - PC, consola -.? Eu ma pricep foarte bine la desen - digital art -. si am mai facut diverse servere de jocuri, deci stiu cat de cat.dar ce facultate ar trebui sa urmez?. Multumesc funda - daca se poate si un site puppy dog eyes -

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai echipa care creaza jocurile e complexa tare (asta daca ne referimla jocuri serioase). exista cei care scriu povestea si scenariile, exista cei care deseneaza pesonajele / modele si nu in umtimul rand exista programatorii care efectiv creaza jocul scriind codul.

4 răspunsuri:
| StefanCristi55 a răspuns:

Facultatea de informatica din Iasi : http://www.uaic.ro/uaic/bin/view/Academic/Informatica

A fost o prezentare a facultatii la liceul la care invat si dupa parerea mea e super ok

| NCN a răspuns:

Daca vrei pe desen faci o facultate de arte profil grafica (Cluj)zic sau ceva de genu pentru anime...

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Facultatea de Informatică, www.alegefacultatea.ro
Succes pe mai departe!
Pa, pa.

| Sabs28 a răspuns:

Poti sa faci design grafic, exista cursuri de specializare pentru asta (cursuriphotoshop.ro ) Pe urma te poti angaja ca junior intr-o agentie media, si dupa cativa ani ( buni ) de experienta sa incerci la Ubisoft ( Assasin's Creed ) care au angajati si in Romania :-)