| Comanescuandreeac a întrebat:

Buna seara!
Dacă am terminat Pedagogia anul trecut, nu am profesat după luarea licenței ci in timp ce eram in facultate. Acum sunt asistent medical, dacă peste 10 ani vreau sa ma întorc ca și educatoare, facultatea mai este recunoscuta? Am tot auzit ca nu…, dar mi se pare destul de ciudat, fiind 3 ani, zi…
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| BlueeRoss3 a răspuns:

De ce sa nu fie recunoscută daca ai facut pedagogia ( cei 3 ani si terminat si facultatea )?
Stiu ca dupa ce termini se da titularizarea. Probabil daca nu o ai te poti inscrie la ea atunci când vrei să te angajezi ca educatoare. Din moment ce ai facut cei 3 ani de pedagogie normal sa fie recunoscută ca orice facultate. Iti cauti post atunci când vrei da te angajezi in școală si aia e. Si eu sunt la pedagogie, n am auzit asa ceva să nu fie valabilă peste nu stiu cati ani. Doar nu sta cineva dupa tine cu parul să te angajezi în învățământ imediat după terminarea studiilor

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Peste 10 ani, posturile în învățământ la toate nivelele vor avea reguli mult mai stricte, cu masterat, etc, așa că, cu mare probalilitate nu vei putea profesa astfel.

| M678 a răspuns:

Da,este recunoscută dar o să aveți nevoie de titularizare; vă puteți interesa și de alte metode de învățare precum Montessori, Waldorf sau step by step.