| Sukkunaa a întrebat:

Buna seara!
Eu sunt clasa a 11, si deja m-am gandit cam ce as vrea sa fac mai departe, si dorinta mea este sa dau la armata.Dar nu inteleg o chestie, trebuie sa fac neaparat si o scoala de subofiteri, sau trebuie doar sa ma duc la un centru de recrutare, asa am inteles pe site-ul oficial.

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de ce vrei sa fii.
Pentru ofiteri trebuie o academie militara, pentru subofiteri si maistri militari o scoala post liceala iar pentru SGP doar minim 10 clase.
In orice caz pentru toate se face recrutarea la centrul militar din judetul tau.

| Violleta2022 a răspuns:

Depinde ce vrei sa fii: soldat in armata, te poti angaja imediat, doat 18 ani sa ai.
Daca vrei subofiter: atunci faci o scoala de subofiteri, dupa terminarea liceului si BAC.
Daca vrei ofiter in armata, atunci trebuie sa faci o Academie Militara.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Mergi la Centrul de recrutare.

| cautjocuri88787 a răspuns (pentru sadrian46):

Credeti ca o sa reusim vreodata sa conectam niste fire la creier in viitorul foarte indepartat incat sa produca halucinatii? argumentati.

| sadrian46 a răspuns (pentru cautjocuri88787):

Nu e nevoie de fire. Halucinații peste tot. Niște fire ca să vezi realitatea, pentru asta viitorul va fi foarte îndepărtat.

| wintrebdekouiri a răspuns (pentru sadrian46):

Dar tu sa fii constient ca alea nu sunt reale? adica gen sa iti creeze o realitate fara ca tu sa stii putem? asta inseaman sa modificam in creier chestii si nu cred c-o sa fie posibil ca nu stiu daca ai mai fi "tu", si cativa neuroni daca am schimba si tot nu ai mai fi tu.

| sadrian46 a răspuns (pentru wintrebdekouiri):

Ei. tot tu ai fi. Definește tu-ul.

| wintrebdekouiri a răspuns (pentru sadrian46):

Pai si de unde stiti dvstra ca tot ce vedeti nu sunt halucinatii? daca ziceti ca se poate?

| sunteuwresltingwweweew a răspuns (pentru sadrian46):

Pai si ai fi constient ca alea sunt halucinatii sau cum?

| sadrian46 a răspuns (pentru sunteuwresltingwweweew):

Păi da, căci halucinația este pasageră. După ce se termină ești conștient că a
fost așa ceva,