| tigroiul726 a întrebat:

Bună seara grup! Am 19 ani si am terminat profesionala 10 clase, iar acum de ceva timp lucrez ca necalificat manipulant. Îmi doresc să fac un curs anul acesta ori de Bucătar sau operator C.N.C. Ce îmi recomandați si care sunt părerile voastre. Vă mulțumesc frumos!

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Nu e vorba de ce-ți recomandăm noi ci de ce-ți place ȚIE să faci. Așa că răspunde-ți singur la asta!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ca bucătar mi se pare greu, lucrezi sub presiune în temperaturi mari, program foarte lung, în multe cazuri. De sărbători muncești mai mult, în timp ce alții se distrează.
Operator cnc mi se pare mai ok, lucrezi 8 ore și îți vezi de viața ta, restul zilei și în weekend.
Ca bucătar mai răspunzi și de gestiune, adică ai recepție marfă, evidență valabilității produselor, inventare și controale, pe lângă munca fizică. Poate fi o meserie frumoasă doar pentru cei pasionați de acest domeniu, dacă reușesc să lucreze scump, în restaurante exclusiviste, unde se presupune că traficul este mai redus, iar atmosfera din bucătărie este mai relaxată.
Într-un restaurant normal, cu prețuri accesibile și clientelă medie, în bucătărie sunt doar persoane grăbite, morocănoase, care urlă. Salariile nu sunt pe măsură.

| Violleta2022 a răspuns:

Ce importanta are ce vrem noi odata ce tu esti ala care ar trebui sa decizi ce vrei se profesezi pe urmatorii 40 de ani?
Nu ami intreba in stanga si dreapta ce s afaci, ca-i paact sa-ti nenorocesti viata cu preferintele altora cu care tu nu vei fii niciodata fericit si multumit.

Ai 19 ani zici si inca esti incapabil sa stii ce vrei sa faci in viata?
Intreaba-ti parintii, ca ei sunt singurii care te cunosc foarte bine si iti pot da un sfat adecvat, conform cu inteligenta si pasiunile tale.

Răspuns utilizator avertizat