| RaZvy97RaZvy a întrebat:

Buna Seara! Imi puteti recomandata care din urmatoarele limbaje de programare "sunt mai bune"(care trebuie sa le inveti si ai nevoie de ele):
1) HTML
2)C#
3)PHP
4)CSS
5)SQL
6)JavaScript
7)XML
8)Ajax
9)Visual Basic
10)Pythone
11)xHTML
12)Java
DACA SE POATE SA LE INCADRATI IN CATEVA CATEGORII:
ex: Pentru pagini web(html,php...) pentru x..., etc!
* (C++ se exclude!)

MULTUMESC!

Răspuns Câştigător
| hotdesire a răspuns:

1. HTML - CSS - JS - AJAX sunt tehnologii pentru web, cu ele construiesti orice pagina de web. HTML este partea statica, CSS iti da stil(fonturi, culoare), JS/AJAX/jQuery iti da functionalitatile in browser.
2. PHP este un script, din lumea free si alaturi de MySQL e bun pentru a face website-uri.
3. C# nativ este facut pentru programare in Windows, iar C# dotNET este pentru programare web. Cel mai bine lucreaza cu MS SQL Server sau Oracle, ca baze de date.

depinde ce iti place si ce vrei sa faci pe viitor

5 răspunsuri:
| TwiXXXie a răspuns:

Html, css, php si tot ce tine de java

| gIiiIolil a răspuns:

Pai, Java ar fi genial pentru creeare de joculete, aplicati, din cate stiu eu C# ar fi bun pentru siteuri, Visual Basic pentru efecte visuale si PHP este foarte foarte usor sa umbli in el. Funda?

| randomdata a răspuns:

De ce excluzi C++?

Eu personal as merge pe.NET C#/VB
normal de preferat e sa inveti C++ inainte, iar apoi sa stii cate ceva din toate, nu te poti rezuma la un singur limbaj de programare

| RaZvy97RaZvy explică (pentru randomdata):

Pentru ca C++ este "limbajul de baza" si stiu ca trebuie invatat+ca il fac la scoala!

| xXxALEXxXx_9820 a răspuns:

Pai cele mai importante ar fi Java,html,JavaScript, CSS, php dar cel mai importat php, javascript, html big grin