| brokxy a întrebat:

Bună seara.M-am angajat intr-un loc, sunt de 3-4 zile. Problema este, aud mai mereu cum multi vor să iși dea demisia, mi-a zis un coleg că toată lumea care vine nu ramâne și a zis că speră să îmi placă fiindcă multora nu le-a plăcut și au plecat după 2-3 zile, 2 saptamani au stat cel mai mult.
Și salariul e unul de 1600 la 8 ore și mai stai și in
plus( acum știu că nu se spune salariul dar mnah)
Altă problemă e, după 2-3 zile te lasă singur să lucrezi, și nu e ceva muncă ușoară gen casier sau ceva ce să spunem poți face singur, și dacă pe mine mă lasă singură mă gândesc că dacă fac ceva greșit tot vina mea e nu?
Mă gândesc să renunț dar cum procedez gen dacă găsesc alt loc de muncă să le spun că sunt în probă undeva?(dacă trec de interviu)Nu-mi convine nici salariul, la interviu mi-au zis 3000 de lei și aici acum aflu cat e de fapt și mi-au mai zis și alti colegi, lor li se pare ok

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ti au zis 3000 brut?
ai semnat contract? ce scrie in el?
cum sa iei 1600 cand netul minim e 1800 si de luna asta 2000.

ai 90 zile perioada de proba, poti pleca oricand in timpul asta fara preaviz daca gasesti altceva

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună dar in ce domeniu lucrezi?

| LordCristobal a răspuns:

Sincer e foarte ciudata situatia la locul tau de munca.Totusi imi vine greu sa cred ca iti da numai 1600 de lei in mana, ar trebui sa iti dea si ceva bonuri de masa care sa iti ajunga pana in 2000 lei.
Pe tine nu trebuie sa te intereseze ce zic si ce fac ceilalalti colegi, tu trebuie sa te gandesti daca merita sa stai la job sau nu.
E cam bataie de joc sa iti dea numai 1600 pe luna si sa mai aiba pretentia si la ore suplimentare, eu zic sa stai o luna si sa iti cauti altceva.
Cu banii astia abia traiesti.

| Sophieka a răspuns:

Primesti sau trebuie sa primesti cat scrie in contractul pe care l-ai semnat. Ai dreptul sa iti ceri drepturile.
Sa nu te mai intereseze parerile sau plangerile celor din jur. Fiecare cu viata si treburile sale personale.

| haileewatson a răspuns:

Salariul minim pe economie la 8 ore este 3300 lei brut, care inseamna 2000 net.
Cum se poate ca tu sa iei 1600 la 8 ore? Ceva e in neregula. Cere sa vezi fluturasul de salariu.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Ce-a mai bună minciună este adevărul. Spune direct pe față.
Mi-ați promis 3000 și realitate este de 1600.
Programul este de 8 ore dar mi-ați cerut să stau peste ore fără să mai fiu plătită.
Fără explicații peste și justificări. Te ridici și pleci