| diablojpg a întrebat:

Buna seara, nu stiu de unde sa incep am o problema si nu ma pot linisti.
Am terminat clasa a 12a, unde am luat bac-ul cu media 8, 05 (sincer daca la romana pica poezie aveam peste 9 media dar infine ).
Eu de cand ma stiu mi-a placut istoria din acest motiv am ales doua facultati de istorie din doua orase diferite.
Ieri s-au afisat rezultatele unde ultima medie de buget a fost peste 9 la ambele facultati iar in fata mea sunt peste 70 de candidati.
Nu stiu ce sa ma mai fac sunt extrem de descurajat tot ce imi doresc este sa fac aceasta facultate iar cu aceasta ocazie sa plec din orasul meu natal unde sincer sa fiu am avut mult de suferit (bully in scoala si in grupul de prieteni dar si relatii toxice ) consider ca prin aceasta ocazie pot sa imi reincep viata de la 0). Nu pot manca si dormi noaptea, plang foarte mult, daca nu intru la aceasta facultata sunt terminat.
Dar nu inteleg cum unii elevii cu ''ces'' au intrat cu medii de 7 si ceva totusi nu inteleg cum au ''ces'' din ce stiu eu aceasta boala iti afecteaza capacitatea de a invata.
Sunt foarte dezamagit de mine facultatea asta este tot ce mi-am dorit ( nu imi doresc masini si palate ca fratii Tate, eu imi doresc doar sa fac aceasta facultate iar pe urma sa profesez in ea si sa am un trai decent ). Un sfat presimt ca nu voi putea face nimic in viata? sad

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu a murit nimeni daca nu a facut facultatea si daca te straduiai sa inveti in timpul anului, puteai intra si tu, dar scuza-ma, esti unicul repsonsabil de situatia in care esti iar plansul ala este inutil, fiindca nu poti da timpul inapoi.

Acum poti face un curs postliceal de meserii, ca sa te califici si tu cu ceva, ca locuri la facultate mai sunt probabil la Agricol si Constructii, dar nu cred ca vrei sa ajungi acolo.

| TimberWolf a răspuns:

Trebuie sa ai mai multe optiuni, din experienta iti zic ca te plafonezi daca nu reusesti si ramai fixat pe chestia asta!