| Ariana131 a întrebat:

Bună seara. Recent, o prietenă s-a angajat la un call center, știe cineva dacă în ziua de salariu va primi același salariu ca toți, sau va primi un fel de avans, cealaltă parte primind-o la viitorul salariu?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Va primi salariul, pentru perioada lucrata in luna precedenta, la aceeasi data ca si ceilalti salariati.

Bula
| Bula a răspuns:

Salarul este suma ramasa neplatita din ce s-a muncit luna anterioara si se plateste in mijlocul lunii.
Avansul este o parte din salar (nu e obligatoriu) care se plateste la sfarsitul lunii (sau la sfarsitul saptamanilor) si care se scad la plata din salarul ce se va da luna urmatoare.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Va primi salariu pe zilele lucrate până atunci

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce te roade grija de prietena talaughing tu esti aia care s-a angajat si vrei sa stii, cu alte cuvinte vrei sa stii daca iei banii de doua ori intr-o luna avans pe 15 si restul la sfirsitul lunii, sau iei toti banii la sfirsitul lunii sau pe 15 ale lunii, aceste detalii le poti afla direct de la angajatorul tau sigur ti s-a spus la interviu dar ai avut capul in nori nu ai fost atenta si acum vrei sa stii, intreaba ti maine sefa sau seful, tu stii ce ai semnat in contractul de munca nu noi. Ce varsta ai?

| Ariana131 explică (pentru anonim_4396):

Puteam să spun dacă eram eu angajată, dar românul imediat că nu poate să asculte ceva sau să înțeleagălaughing). Am 19 ani. Eu am întrebat ceva legat de un salariu, tu începi sa spui ca am fost eu cu capul în nori, ai stat ceva sa te gândești la ce sa scrii. Fata încă nu a primit contractul, doar l a semnat, nu a fost lăsată să citească.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Ariana131):

Atunci fata sa isi intrebe seful care a angajat o numai el stie cum îi va da salariul avans si lichidare sau tot salariul pe card, oricum salariul il va primii pe card si nu cred ca va face seful doua drumuri la banca sa i puna ei jumatate de salariu pe 15 si restul pe 30, asta se facea cand nu erau carduri, primeai banii in plic jumatate pe 15 avansul si restul pe 30 sau 31 depinde cate zile avea luna, spune i fetei sa isi intrebe seful sau sefa, si ea trebuia sa citeasca bine contractul inainte de a semna, sau la citit dar nu a stiut ce a semnat este posibil orice.

| 4evergentleman a răspuns:

Ii nebun complet omul, virgin la aproape 34 de ani, pămpălău ce sa mai! Are frustrări mari vizavi de fete/femei, e un caz pierdut