| PatrickJane20001 a întrebat:

Bună seara, stie cineva dacă la adimtere la umf, se pot da doua examene?
(spre exemplu imi doresc sa dau la medicina generala, si voi sustine un examen. Dar as vrea sa dau si pentru kinetoterapie, in caz de nu intru la medicina generala.) As avea cum sa sustin ambele, in caz de nu intru la unul, sa intru la celalalt?

2 răspunsuri:
| MadRaven a răspuns:

Depinde de centrul la care dai, am impresia că la Galați se poate dar nu sunt sigură. În majoritatea centrelor universitare nu ai cum să faci asta, se dau în aceeași zi toate examenele și te poți înscrie doar la una. Singura posibilitate ar mai fi dacă rămân locuri pentru o eventuală sesiune de toamnă (la Iași de exemplu se face sesiune în septembrie pentru locurile rămase libere la farmacie).
Dacă vrei să te asiguri că intri undeva, poți să cauți alte facultăți care nu au examenul în aceeași zi/nu au examen deloc și doar depui dosarul.

| ArthurWarner a răspuns:

Din cate stiu eu trebui să intrii la medicina după ce o termini faci rezidentiatul de exemplu chirurgie, pediatrie sau kinetoterapie
Dar stiu ca sunt si cursuri cum sunt pentru farmaciste de vreo 3 ani