| RobertG101 a întrebat:

Stiti locuri de munca din Germania care nu necesita prea mult efort fizic intens? Tin sa mentionez ca nu am nicio calificare.

13 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Mergi la AJOFM din orasul tau si cere sa ti se arate ce posturi au prin programul EURES.
Dar limba o vorbesti?! E prima conditie!

| MihaelaDart a răspuns (pentru PsihoSex):

Este deja in Germania, asa ca AJOFM nici nu se pune vorba sa ii contacteze. Ar trebui sa contacteze Arbeitsamt (in traducere Fortele de munca) din orasul lui si sa astepte pana il vor contacta. Germana dupa cum spune el, nu stie mai aproape deloc. Oricum eu i-am sugerat cu munca multa nu va ajunge departe, daca nu-i place sa faca drumul Romaniei, caci aici in Germania toti lucreaza pe branci, fara sa mai ofteze ca au dureri de spate ori picioare. Aici e multa munca si mai putina distractie, din pacate, desi multi nu sunt obisnuiti cu greul din prima data.

| PsihoSex a răspuns (pentru MihaelaDart):

La 8 euro minim pe ora ar trebui ciocul mic si joc de glezne! Aici ajutorul social e 240 de ron pe luna/pers! Repet, din multe puncte de vedere - inclusiv autoaparare si socializare - musai sa stii limba lor, cat de cat!

| MihaelaDart a răspuns (pentru PsihoSex):

Nu-i 8, ci 8, 80 euro/ora este la inceput de drum (desi fiecare institutie ofera diferit, desi niciodata sub aceasta suma), cam dupa 3-4 sau 6 luni creste usor usor depinde de unde lucrezi. Ca sa ai somaj trebuie sa muncesti 1 an de zile in Germania e in jur de 350-450 euro sau mai mut e in functie de salariul avut. Dar na' cum ai spus si tu, taci si inghite si vezi-ti mai de parte.
Eu am inceput de la 10/ora si acum la final de Mai iau Festul adica contractul nedeterminat... inca un pic intru in 11 euro/ora, desi nu am zis niciodata ca nu pot si ca vreau ceva fara stres. orice sa fie, numai sa fiu multumita financiar. happy

| PsihoSex a răspuns (pentru MihaelaDart):

Ok, 8,80. Sper sa priceapa juniorul.

| MihaelaDart a răspuns:

Stai ca nu inteleg, tu vrei sa nu pui prea mult efort desi vrei un salariu totusi avantajos, nu!? Nu vreau sa te dezamagesc, dar neamtul munceste si cei din tara lor nu stau pe banca si se uita. Ai venit aici sa muncesti, nu sa faci nazuri. Oriunde vei gasi vei pune si efort fizic. Daca nu-ti place, intoarcete in Romania, daca nu poti face fata cerintelor de la nemti.
Te poti angaja la McDonalds, acolo nu trebuie sa vorbesti germana, in bucatarie, desi stai 8 ore numai in picioare. Daca mergi la o fabrica, tot in picioare vei sta (asta ca sa nu-ti imaginezi ca vei lucra de pe scaun) si cine stie poate ca ai norocul sa mai cari si vreo 30-40 kg de nu stiu ce pachete ori jenti.
Daca tot vrei o relaxare la locul de munca, angajeaza-te la un birou, desi te anunt ca trebuie sa fi cunoscator de germana perfect si sa ai un ausbildung (un curs de specializare terminat)in domeniul unde doresti sa te angajezi.
Nu crezi ca ai prea multe pretentii? Fi multumit cu orice loc de munca care te accepta si asa, daca nu-ti place, nimeni nu te leaga de maini si de picioare sa stai in Germania, te poti intoarce oricand acasica.winking

Răspuns utilizator avertizat
| MihaelaDart a răspuns (pentru RobertG101):

Aici si cei slabi la fizic cara, incearca sa nu te descurajezi de cum arati ca sunt sigura ca esti puternic. Oriunde ai merge vei pune si efort fizic, barbatii sunt mai mult supusi efortului fizic fata de o femeie.

Răspuns utilizator avertizat
| MihaelaDart a răspuns (pentru RobertG101):

Succes! Ca sa ajungi pana acolo iti trebuie nivelul de invatare a germanei de B2 ca sa poti face acel curs de Terapeut. Timp de 10 luni faci pana la B1, B2 nu stiu cat este perioada de invatare. Eu m-am oprit pana la B1, nu prea am ganduri sa raman prea mult prin Germania.

| Violleta2022 a răspuns:

Privitul pe geam, necesita un efort fizic foarte mic si nici calificari!
Bineinteles ca nu primesti vreo plata, dar cum nu ai mentionat ca te-ar interesa ceva, este taman jobul ideal pentru puturosi!

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Cica se gasesc anunturi in ziare de la nemti puturosi care angajeaza romani harnici sa le schimbe canalele TV din telecomanda.