| m3lissa a întrebat:

Bună seara! Sunt eleva in an terminal și aș dori să urmez academia de poliție. Sunt nelămurită, însă, în privința unui aspect referitor la examinarea medicala. La prevederile pentru controlul oftalmologic este menționată condiția ca,, hipermetropia/miopia" sa fie mai mică sau egală cu 4. Întrebarea mea este: in cazul in care candidatul are dioptrii la ambii ochi, însă acestea luate separat nu depășesc valoarea de 4 se poate declara,, apt" sau se ia în considerare suma dioptriilor de la ambii ochi?
Mulțumesc anticipat!

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu se insumeaza niciodata diopriil, ca nu face sens si nu-i logic, fiind vorba de fiecare ochi separat, sa nu depaseasca valoarea 4.