| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara, sunt in acea perioada a vietii de liceu in care ma gandesc la un plan de viitor, facultate si toate cele.Una din optiunile pe care le-as avea ar fi predarea limbii engleze in afara. Am observat ca este cel mai platita in Asia (Japan, Taiwan etc). De ce as alege asta? Pentru ca mi-ar face placere sa predau engleza si pentru ca iubesc sa calatoresc, sa cunosc traditii si multe altele. Insa, intrebarea mea este ce facultate ar trebui sa urmez (mentionati o facultate buna, din Romania de preferat) si care sunt ceritintele pentru teaching overseas?
Daca mai aveti si alte informatii sunt bine venite!

Răspuns Câştigător
| wolfy911 a răspuns:

Buna alegerea, o facultate buna, la care sunt si eu este Nicolae Titulescu, Bucuresti.Sau poti incerca Universitatea de Stat Bucuresti.Si mie imi place limba engleza, si cred ca as fi in stare sa o predau in afara...hmmm mi-ai dat o idee buna big grin

3 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Nu stiu care sunt toate conditiile pentru predare overseas, dar daca vrei sa faci asta, ca baza cel mai bine mi s-ar parea sa mergi la Facultatea de Limbi si Literaturi Straine de la Universitatea Bucuresti si sa faci limba engleza - o limba "exotica" daca vrei sa predai pe acolo, adica chienza, japoneza, araba, hindi, turca etc. pentru asta dai examen de admitere la engleza si o alta limba straina la alegerea ta, pe care o stii foarte bine, iar limba straina respectiva o pornesti cu invatarea de la zero in facultate. Asa o sa ai de fapt 4 limbi cunoscute la sfarsit, inclusiv romana evident, adica engleza, limba la care ai dat admitere (sa spunem franceza), limba "exotica" invatata in facultate si care-ti da si dreptul sa o si predai si romana. Daca ai timp si placere mai poti face in timpul facultatii o optionala in facultate, cursuri 2 ani si primesti o diploma si pentru limba respectiva. In faculatte evident sa-ti iei optionale cursuri legate de cultura si civilizatia limbii straine "exotice" studiate, o sa ajute sa se vada ca stii cat de cat si ce se intampla prin tarile respective. De ajutor ti-ar fi voluntariat mult in domeniu de lucru cu copiii si predare in regim voluntariat, experienta in predare, de orice fel, e un atu puternic. Evident ca trebuie sa ai notele cele mai bune posibil sa poti candida la asa ceva, iar daca faci limba straina exorica poti prinde si vreo bursa de la ei si chiar sa gasesti o filiera prin care sa pleci sa predai pe acolo, schimburi de studenti sau ceva similar. Si facultatea de stat, adica Universitatea, e cea mai indicata. Succes!

| Hikarie a răspuns:

Imi pare rau sa iti spun asta dar sa predai engleza intr-o tara precum Japonia sau Taiwan nu prea ai sanse. Eu locuiesc in Japonia de 6 luni si este greu sa obtii aici un loc de munca.
Plus de asta toti prefera un vorbitor nativ de engleza in locul unuia care nu este nativ in aceasta limba.

| razatoht a răspuns:

Nu vreau sa te dezamagesc dar, asa cum in Romania sun 599999 de profesori de engleza, asa sunt si in alte tari. Care crezi tu ca este diferenta intre ce gasesti tu aici si ce vei gasi in alta parte. Gandeste-te ca engleza este a doua cea mai vorbita limba din lume.