| fello18 a întrebat:

Buna seara TPU am o intrebare sau mai bine spus o multime de intrebari happy

Vreau sa profesez ca tehnician dentar, am cautat pe internet ce inseamna a fii cu adevarat un tehnician dentar dar nu am gasit nici unde sa vorbeasca cineva din propria sa experienta, asa ca apelez la voi sa ma ajutati cu ce stiti, ce sfaturi imi dati, avantaje, dezavantaje... daca este stresant, daca este greu sa devii. Daca iti trebuie relatii?! salariul, nu stiu, de asta va intreb.
Vreau sa spun ca am practicat ca hobby grafitty timp de 2 ani, am avut niste expozitii si sper ca asta ma va ajuta cu dintii pentru ca am indemanarea si rabdarea formata.

Astept comenturile voastre, multumesc si sper sa ma ajutati

Răspuns Câştigător
| vampirebutterflybya a răspuns:

Meseria de tehnician dentar nu este o meserie pentru oricine, trebuie sa ai indemanare, rabdare si sa ai ambitie ca alfel nu castigi nimic doar cu facultatea in spinare si atat.Am auzit ca are doua taisuri:unu la mana faptul ca se castiga foarte bine in aceasta meserie doar ca trebuie sa fii foarte bun in ceea ce faci dar o colega de camera a carui frate este tehnician dentar nu e prea multumit.Daca iti place nu este nimic greu si nici imposibil, depinde cu cati bani esti obisnuit. Daca zici ca te-ai descurcat cu expozitiile eu zic ca o sa te descurci si in meseria pe care doresti sa o urmezi. Sper sa te ajute raspunsul meu cat de cat.

4 răspunsuri:
| RockLegend a răspuns:

Paaai, Parintii mei sunt tehnicieni dentari ...si nu prea stiu multe despre aceasta profesie, parintii mei... lucreaza uneori foarte mult, cateodata se trezesc la 5 dimineata si stau pana la 11 noaptea cu lucrul lor. Dupa mine ei nu par stresati, si fac dinti din diferite materiale: plastic, ceramica, ceara, cupru, diferite metale, etc

despre salariu vorbind... Tatal meu are o angajata care este platita 1000 pe lunawinking

daca faci dinti, va trebuii sa ai relatii foarte bune cu dentistii, de obicei, cand parintii mei termina o lucrare, o duc la dentistul care are nevoie de ea, si primesc bani de acolo.

De asemenea parintii mei au si niste aparate sofistacate care nu le inteleg eu... cuptoare care ajung la temperaturi de 900 de grade C
Un aparat cu photoni ultravioleti, ...in fine sunt multe

Dupa mine v-a trebui sa muncesti ca sa iti dai seama cum merg TOATE astea. parintilor mei le place sa lucreze ca tehnicieni dentari si castiga bine.

Sper ca te-am ajutat si nu te-am prea indus in eroare big grin
Succes in acest domeniu
Peace

| anutzzaa a răspuns:

Este o meserie banoasa, asta e tot ce pot sa-ti spun sigur.

| DoarImpreuna a răspuns:

Poate iti este de folos blogul acesta http://todosiub.wordpress.com/

| kiba a răspuns:

Pai in moda veche... adica trebuia sa prepari cu atentie ca sa faci formele dintilor + se lucra in praf dar acum e destul de simplu este o pasta speciala pe care e mult mai simplu sa ii iei forma si una alta; salariul este de 18-20 milioane / 8-10 h pe zi ori ceva de genu... daca tin bine minte si depinde de rata de rapiditate luari comenzilor asta e tot cam ce am auzit de la un prieten bun care o lucrat pe domeniu big grin si grafitty ( asta nu e desen pe perete?) nu prea are cu ce te ajuta pentru ca aici e mai mult de forme ale dintilor big grin : dezavantaje : migaleala