| OldStyle a întrebat:

Buna seara, TPU!
Am si eu o mare dilema, legata de facultatea pe care as vrea s-o urmez. Vreau sa dau la ASE, la Management.
Intrebarea mea este urmatoarea : dupa ce termina ceasta facultate, am unde sa lucrez sau pur si simplu o sa stau si o sa "frec menta"?
Imi ofera un post stabil dupa ce termin aceasta facultate? Sau...se merita sa merg la management?
Vreau cateva raspunsuri concrete pentru a ma lamuri si eu cu anumite chestii.

Cel mai bun raspuns o sa primeacsa funda!

Multumesc frumos!

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Dupa cum am zis, depinde doar de tine daca iti gasesti de lucru. Simplu fapt ca ai terminat o facultate, fie ea de management sau inginerie nu iti garanteaza nimic.

Daca participi la cursuri extra, daca te implici in proicte, daca te duci la internship uri, daca stii sa te "vinzi" la interviu, daca stii sa cauti de munca in final vei fi anagajat(a), daca te astepti sa vina cineva, sa te ia de mana si sa iti dea de munca atunci vei freca menta cu tot cu diploma.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde de tine unde ai sa lucrezi sau daca ai sa lucrezi.

"Imi ofera un post stabil"

Numai pe timpul comunistilor ti se oferea post automat dupa ce terminai o facultate, acum tine doar de tine sa iti cauti un loc de munca.

| OldStyle explică (pentru suntserios):

Eu vreau sa stiu daca m-ar angaja cineva dupa ce termin aceasta facultate...

Voi ce-ati alege : sa mergeti la inginerie sau la management?

| suntserios a răspuns (pentru OldStyle):

PS e irelevant ce am alege noi, important e ce te atrage pe tine, ce iti place si ce crezi tu ca ai face din pasiune si nu din obligatie

| suntserios a răspuns (pentru OldStyle):

Dupa cum am zis, depinde doar de tine daca iti gasesti de lucru. Simplu fapt ca ai terminat o facultate, fie ea de management sau inginerie nu iti garanteaza nimic.

Daca participi la cursuri extra, daca te implici in proicte, daca te duci la internship uri, daca stii sa te "vinzi" la interviu, daca stii sa cauti de munca in final vei fi anagajat(a), daca te astepti sa vina cineva, sa te ia de mana si sa iti dea de munca atunci vei freca menta cu tot cu diploma.

| neutrino a răspuns:

Nimeni nu-ti ofera niciun post, asta este treaba ta! Daca nu gasesti, freci menta, dupa cum singur/a spui.

| OldStyle explică:

Eu vreau sa stiu daca m-ar angaja cineva dupa terminarea acestei facultati...

Voi ce-ati alege : inginerie sau managemet? De ce?