| Marius2221 a întrebat:

Buna seara TPU, As vrea sa stiu te poti angaja la 18 ani daca ai 10 clasa ca muncitor Necalificat? Funda la cel mai serios Raspuns.

Răspuns Câştigător
| MrAnderson a răspuns:

Salut, Marius

Conform legii te poti angaja chiar si de la 15 ani, dar ma rog, pentru munca mai putin solicitanta.
Da, daca ai incheiate cele 10 clase obligatorii, nu e nici o problema. Poti sa te angajezi oriune.
Problema e sa gasesti angajator. Iti recomand deci sa continui studiile, macar pana termini liceul. Crede-ma, sansele de angajare cresc inzecit. happy

7 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

Din punct de vedere legal, da, Codul Muncii iti da acest drept. Problema e insa daca vreun angajator isi doreste sa te angajeze in conditiile astea. Poti aplica pe site-uri de recrutare precum myjob, bestjobs, ejobs etc sa vezi exact.

| darrio2007 a răspuns:

Ai facut 10 clase ca muncitor necalificat? Asa reiese din intrebare. Legal te poti angaja.Mai ales ca cereri pentru oase rupte se gasesc destule.

| darrio2007 a răspuns:

Te poti angaja.Dar pe un salariu mic.Mai bine termina-ti studiile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Legal ai dreptul. Trebuie doar sa gasesti un loc de munca in conditiile in care nu ai studiile terminate iar solicitanti sint multi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Legal,te poţi angaja, Codul Muncii îţi dă acest drept.
Te pup!

| gmxromania78 a răspuns:

Salut!
Da, te poti angaja oriunde doresti tu.
Succes!

| kostyx a răspuns:

Conform codului muncii da. Depinde insa si de angajator si de domeniul in care vrei sa activezi.