| Lejionarist a întrebat:

Buna seara TPU, doresc si eu sa stiu daca pentru admiterea la liceul militar trebuie sa am nota la purtare pe amandoua semestrele de peste 9 sau pot avea 6 pe primul si 10 pe ala doilea? Daca sunteți amabili puteti sa-mi explicati cum se calculeaza aceasta medie? Mulțumesc anticipat.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuie sa ai media generala la purtare a anilor de gimnaziu (cl.V-VIII) de cel putin 9. Nu conteaza o medie semestriala sau anuala, daca media generala este cel putin 9.
Media generala la purtare se calculeaza adunand toate cele 4 medii anuale si impartind rezultatul la 4.

| Lejionarist explică (pentru Ioandelasal):

Eu daca sunt clasa a 10 la momentul de fata si inca nu am depasit limita de 16 ani mai pot aplica pentru liceul militar? Si media la purtare se calculeaza si acesti 1 an si un semestru pe care i-am petrecut la liceul actual?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Lejionarist):

Nu mai poti.
In schimb te-ai putea transfera la un liceu militar, daca indeplinesti conditiile prevazute de Regulamentul-cadru, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
"(2)Copiii cadrelor militare în activitate, ai militarilor angajaţi pe bază de contract, ai funcţionarilor publici cu statut special, în timpul sau din cauza serviciului militar, se pot transfera la cerere, din unităţile de învăţământ din reţeaua ministerului în unităţile de învăţământ liceal şi postliceal din sistemul de apărare, ordine publică şi securitate naţională, dacă îndeplinesc criteriile de recrutare şi au fost declaraţi admişi la probele de selecţie, în baza dosarului de candidat, conform reglementărilor specifice ale acestor unităţi."