| WizzArd3344 a întrebat:

Buna seara, TPU! Imi puteti explica ce face un inginer proiectant? Si mai important, cum poti ajunge sa devii acest lucru?

5 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Inginerul proiectant proiectează într-un software(pe timpuri făcea teste pe hârtie și practic), și testează, simulează proiectul pe care îl face.

Spre exemplu lucrezi la o companie mare precum Samsung, și ești inginer proiectant, trebuie să proiectezi telefonul, să simulezi și să prezici matematic cele mai optime și ieftine soluții.

| Crackman a răspuns:

Trebuie sa faci o facultate de construcții, arhitectura civila/Navala
Esti practic pus la calculator sa utilizezi programe precum AutocaD
Sa proiectezi nave cu anumite cerințe și nevoi sau clădiri precum blocuri

| dinaprilie a răspuns:

Strict proiectant proiecteaza. Ce? Ce domeniu? Acel domeniu atunci!

| JustDeedee a răspuns:

Cred că te pot ajuta la acest subiect eu deoarece urmez un master în proiectare asistată de calculator. Într-adevăr, așa cum am văzut și la alte răspunsuri date aici, sunt mai multe domenii în care inginerul poate fi proiectant: instalații, construcții civile, mecanic, design etc., dar asemănarea dintre toți e faptul că toți proiectează ceva, cum ar fi: o instalație electrică, sanitară, un pod, o piesă pentru un autovehicul rutier, o linie de producție etc. Toate acestea în ziua de azi se proiectează pe baza unor idei, cerințe, caracteristici tehnice, calcule, variante constructive care mai apoi sunt aduse în lumea virtuală pe baza unor soft-uri utilizate de inginerii proiectanți: SolidWorks, Autodesk Inventor, Autodesk AutoCAD, CATIA etc. Pe baza modelului virtual se ajunge la produsul, obiectul finit din lumea reală în funcție de ce se proiectează și ținând cont de cele spuse anterior, plus verificările de rigoare. E un lucru chiar fain dacă te pasionează mai ales desenul, le ai cu imaginația și vederea în spațiu.

| Cristina12387 a răspuns:

Un inginer proiectant realizeaza in diverse programe (Autocad, Solidworks, Catia etc.) piesele 2D sau 3D ale proiectului la care lucreaza. Pentru a ajunge inginer proiectant trebuie sa faci o facultate de inginerie care are in programa si desenul tehnic (grafica industriala).