| Habarnuamcenumepum a întrebat:

Bună seara TPU întreb asta pentru că mereu m-am gândit la asta daca eu termin o școală profesională luăm exempu tâmplărie, și eu merg la o firmă de tâmplari să depun un CV pot pune în CV "am terminat profesionala la tamplarie si avand practica de 2 ani am 2 ani experienta" sau profesionala indica experienta dar nu vechime?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Terminarea unei scoli profesionale, indiferent in ce meserie, indica doar calificarea in acea meserie, nu experienta si nici vechime.
Experienta si vechime obtii doar dupa ce ai lucrat ceva timp.

| glock17 a răspuns:

Si eu sunt la o scoala profesionala pe profil de mecanică auto. Cand termini clasa a 11-a primesti calificarea pentru profilul respectiv pe care te bagi/te-ai băgat, dar nu indica nici experienta nici vechime, ai doar calificarea. Cu putin noroc reusesti sa te angajezi fara experienta sau vechime dar majoritatea angajatorilor caută experienta, in general minim 2-3 ani, si avand in vedere ca practica nu o faci zilnic (pe a 9-a faci 5-6 saptamani la sfarsitul anului scolar iar pe a 10-a si a 11-a 2 zile pe saptamana plus cele 5-6 saptamani la sfarsit), nu prea se pune ca experienta si nici vechime, doar inveti sa pui in practica teoria ce o inveti la ore.