| INTERMED1 a întrebat:

Buna seara, TPU m-am gandit sa lucrez IT.dar am o intrebare..iti trebuie engleza si matematica?

10 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Da, trebuie sa stii engleza si matematica.

| DenisIonut01 a răspuns:

Da categoric. Ambele sunt necesare la IT.

| dragosbogdan001 a răspuns:

Da, iti trebuie. Si oricum, daca erai praf la astea nu ajungeai nicaieri. Multi vor sa lucreze la calculatoare ca sa nu invete nimic, dar surpriza!

| LeZizu a răspuns:

Eu lucrez in IT. Matematica nu iti trebuie, doar asa sa stii un pic baza. Daca nu te descurici cu anumite formule poti cauta pe net. Matematica adevarata iti trebuie in IT in cazurile in care trebuie sa faci lucuri foarte avasate.
Engleza e in functie de firma, de clientii firmei, dar si acolo poti sa te intelegi cu o engleza de baza. Eu am colegi care nu stiu engleza deloc

| INTERMED1 explică (pentru LeZizu):

Dar poti lucra in domeniul IT daca faci ceva cursuri(html, javascript, c++) sau trebuie neaparat sa faci facultate?

| LeZizu a răspuns (pentru INTERMED1):

Poti sa lucrezi in domeniul it si si fara sa fac facultate. Daca ai cursuri facute sau daca ai invatat tu intr-un fel sau altul de la prieteni, cunostinte si te-ai dus la interviu si le-ai demonstrat ca stii ceea ce iti cer. Mai poti sa dai si certificari niste examene care iti dau o diploma ca sti acel limbaj de programare si nivelul la care il sti.

| INTERMED1 explică (pentru LeZizu):

Aha multumesc de raspund, apropo tu ai facultate in domeniul it big grin?

| LeZizu a răspuns (pentru INTERMED1):

Da. Si lucrez in IT

| Alex5620 a răspuns:

Da,ai nevoie de ambele.

| DenisaO a răspuns:

Iti trebuie sa stii si engleza cat de cat, pentru ca programarea se face in engleza. si programarea este matematica pe calculator.