| alin81severin a întrebat:

Buna seara TPU,pe scurt:provin dintr-o familie foarte saraca, din aceasta cauza am facut doar 8 clase, am 24 de ani.Acum mi sa oferit posibilitatea sa fac un curs de ce vreau eu(mi sa oferit de bucatar dar eu cu toate ca imi place f mult sa gatesc,nu prea as vrea, traiesc mereu cu impresia ca bucatarii-bucataresele sunt toti sau majoritatea grasuti si eu avand un post de lucru acolo un maine voi deveni la fel...si asa sunt durdulie 70 de kg). mentionez ca sunt o fata harnica si muncitoare.Indrumati-ma spre ce altceva m-as putea orienta in legatura cu un curs de specializare.Multumesc,dau

9 răspunsuri:
| Mihaela1964 a răspuns:

Depinde si unde locuiesti, ca specializarea pe care urmeaza s-o faci sa te poata ajuta sa-ti gasesti un loc de munca aproape de casa si bine platit.Degeaba iti spunem sa urmezi un curs de frizer/coafor, daca nu gasesti unde sa profesezi meseria si trebuie sa faci naveta x kilometrii(mai costa si asta!).Eu cred ca numai tu poti aprecia corect care-i cursul cel mai potrivit pentru ca poti pune in ecuatie toate datele. Oricum ai decide, sa fie intr-un ceas bun!
P.S. Nu toti bucatarii-s grasi, ai vazut Master Chef...

| alin81severin explică (pentru Mihaela1964):

Multumesc,vreau sa iti spun ca locuiesc in Tr Severin, chiar in oras la casa(este a baiatului cu care urmeaza sa fac nunta la vara)deci posibilitati sunt numai ca nu stiu ce sa fac pur si simplu.PS:indiferent la ce curs o sa merg, o am fost asigurata cu un loc de munca, pentru ca nasii de nunta au potential in oras...asa ca D-zeu ajuta are grija si de oamenii mai amarati, cum am fost eu... sper! Multumesc inca o data.

| Mihaela1964 a răspuns (pentru alin81severin):

Are grija, bineinteles.Doamne ajuta!happy

| alin81severin explică (pentru Mihaela1964):

Multumesc Mihaela, multa sanatate iti doresc!

| Zεflεmitoarεa a răspuns:

În altă întrebare ziceai că ai 30 de ani şi că eşti băiat.

| alin81severin explică (pentru Zεflεmitoarεa):

Nu asta era intrebarea, dar pentru curiozitatea ta este contul prietenului meu.

| 2dor95 a răspuns:

Bucatareasa suna foarte bine, mai ales daca iti place.
Gandeste-te la alte lucruri la care te pricepi si care iti plac si incearca acele domenii daca ti sa nu urmezi cursul de bucatar.

| alin81severin explică (pentru 2dor95):

Asta gandesc si eu dar nu stiu nici posibilitatile, adica in afara de bucatar-ospatar, coafeza, manichiurista-pedichiurista cam ce ar mai fi? Mersi.

| 2dor95 a răspuns (pentru alin81severin):

Important este sa faci ce iti place si daca se pot castiga si bani din asta atunci e foarte bine. Cel putin asa gandesc eu.