| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara TPU.
Spune-ti-mi va rog ce loc de munca as putea cauta dupa ce am lucrat ca Oficiant Coordonator Specialist al CNPR ( Posta Romana) timp de 11 ani?

6 răspunsuri:
| peperonies a răspuns:

Pai imi spun mie sau tie ca nu inteleg?

| Yagami a răspuns (pentru peperonies):

Sunt in cautarea unui job asemanator, si nu prea stiu exact ce ar trebui sa caut.

| mimimumu a răspuns:

In primul rand "spuneti" se scrie legat Apoi pronumele neaccentuat "-mi", la pronume accentuat vine "pe mine" si la intrebarea "pe cine?" răspunde cazul acuzativ.Pronumele neaccentuat "-ti" la pronume accentuat vine "tie" daca nu ma însel.Nu te-ai exprimat corect. Daca e sa ne luam după dumneata ar veni cam asa "Spune tie mie" gen. După cum a spus si peperonies.Corect se scrie "spuneti" de la verbul a spune.

Eu spun
Tu spui
El/ea Spune
Noi spunem
Voi SPUNETI (niciodata nu se pune cratima)
Deci este "Spuneti-mi" adică spune mie de la pronumele neacc. "-mi"

| Yagami a răspuns (pentru mimimumu):

Multumesc pentru atentionare. In caz ca nu ati vazut bine, intrebarea era alta doamna profesoara, dar toata lumea se da desteapta cand e vorba de ceva pe langa subiectul pus.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Yagami):

Tu daca ai fi destept, ai invata SA ASCULTI. La ce atitudine ai si la cit de specialisti sunt majoritatea celor de la Posta, ai putea incerca la maturatori de strada, pentru inceput. Ai lucrat 11 ani la birou si habar nu ai sa pui o problema. Nu ma refer la gramatica infecta, asta e ceva normal de-acum, ci la lipsa de detalii. Eu daca vreau sa te angajez, nu ma intereseaza cum se chema dubiosenia ta de job de dinainte, ci ma intereseaza de ce ai plecat si CE STII SA FACI.
Deci, lasind deoparte ego-ul care da pe dinafara, la ce esti cu adevarat bun?

| peperonies a răspuns (pentru Yagami):

Pai daca tu pui 0 efort in intrebare 0 efort in raspunsuri o sa primesti. spuneti-mi inseamna iti spui tie mie. ce sens are asta?