| Maria22ally a întrebat:

Buna seara, tuturor! Desi mai am destul timp pana in clasa a 12-a, sunt inca indecisa in privinta viitorului meu profesional. Mentionez ca sunt pe profil de mate-info. Rugamintea mea la voi este aceea de a imi spune cateva meserii care sa aiba un salariu decent, dar nu cu foarte multi ani de studiu ca medicina. Si daca puteti sa imi spuneti si ce inseamna acea meserie.

Răspuns Câştigător
| sabin89 a răspuns:

Eu aş recomanda Politehnica. Orice: Energetică, Inginerie Electrică, Automatică şi Calculatoare... Profesor de fizică, ca sadrian46, nu mi se pare o soluţie fericită. Şi apropo, nu te lăsa afectată de ironiile lui.

| Maria22ally explică (pentru sabin89):

Bineînțeles ca nu m-as lasa afectata. Au fost total deplasate. Si consider ca daca voiam sa fac copii pe banda nu ceream aprobarea nimanui. Multumesc pentru sfat!

| Curious2 a răspuns (pentru sabin89):

La politehnica ai o gramada de fizica si matematica.
Dupa absolvirea ei, va deveni inginer cu diploma.
Daca ii place fizica si matematica, daca O INTELEGE, NU O TOCESTE, va deveni un inginer bun, adica se va putea angaja oriunde in lume.
Si eu am absolvit profilul real, specializarea mate-info, insa ma gandesc sa ma inscriu la facultatea de jurnalism.
Nu mi-a placut infomatica si nici matematica, iar la fizica am tocit.
Scopul meu era sa ma inscriu la stiinte-sociale, dar am avut o nota mica la evaluarea nationala si...am "picat" la mate-info.
Nu-i bai, nu e timpul pierdut. Mai am un an, la dispozitie, sa ma gandesc.
Acum, eu ma uitam, din copilarie, la Antena 3.
Jurnalistii de acolo m-au influenta pe mine, impreuna cu Mircea Badea si Mihai Gadea.
Na, nu poti sa intelegi totul, RELUL nu se impaca cu UMANUL, dupa cum scia si Darkmagic.
Asta e viata.

| sabin89 a răspuns (pentru Curious2):

Gâdea, lăsând la o parte că dansează după cum cântă cineva, îl apreciez pentru calităţile pe care le are. Că are destule. E civilizat, manierat, cu bun simţ, prezentabil în societate, cultivat, bun orator...Dar Mircea Badea - un clovn, măscărici, o caricatură. La el nu găseşti nici respect, nici bun simţ, nu e nici prezentabil în societate - deci cam nimic din ce ziceam mai sus. Păcat de cultura generală pe care o are. Că pe asta da, o are.

| Curious2 a răspuns (pentru sabin89):

Mihai Gadea urmarea " Europa libera " si " Vocea Americii " in perioada comunista. Dupa revolutia din 1989, el a studiat teologia in Marea Britanie.

12 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"de a imi spune cateva meserii " spune-ne ce știi, ce poți, ce vrei și ce-ți place, nu de alta dar să fim in concordanță cu realitatea

| Maria22ally explică (pentru sierra1):

In general ma pliez bine pe orice materie. Doar ca nu stiu catre ce sa ma îndrept.

| sierra1 a răspuns (pentru Maria22ally):

După ce-ți răspuzi (ție) la ce am intrebat, mai putem vorbi

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu există asemenea meserie cum vrei tu. Așa că, fă mulți copii și fii casnică.

| Maria22ally explică (pentru sadrian46):

Multumesc pentru ironia acordata, dar intentia nu asta era. Ma gandesc ca decat sa comentam aiurea, pe langa subiect, mai bine nu o mai facem, nu?

| sadrian46 a răspuns (pentru Maria22ally):

Ba mai bine să o facem, ca să îți dai seama că ești înafara realității când vrei salar decent și meserie ușoară, nu?

| Maria22ally explică (pentru sadrian46):

N-am cerut meserie usoara, am zis doar sa nu implice ani multi de studiu. Si am dat exemplu medicina, care 6 de facultate si 5 de rezidentiat din cate stiu eu. Voiam ceva cu 4 ani de facultate, sa zicem, plus master.

| sadrian46 a răspuns (pentru Maria22ally):

4 plus doi, fac tot 6. Cel puțin de obicei. Asta cănd îți place ce faci, ce înveți.