| AndreiPopovici6969 a întrebat:

Buna! Sper ca aceasta este categoria buna. Nu stiu daca sunt in regula sau nu. Am 16 ani, am o obsesie pentru bani, sa am un venit al meu, sa nu mai depind de parintii mei. Nu stiu daca este vorba despre maturitate sau nu, insa inca de pe la 11-12 ani gandesc asa. Varsta asta se spune ca este a copilariei. Intr-adevar in jurul meu vad copii care isi traiesc copilaria, etc. Pur si simplu tin si discutii foarte mature, pe care un copil normal nu cred ca le-ar putea intelege. Imi doresc atat de mult sa am o cariera de succes. Ma gandesc inca de pe acum la un job, la tot felul de afaceri, parca as avea 30 de ani. Am crescut intr-o familie modesta, nu mi-a lipsit nimic, nu am fost tinut in puf, dar nici lasat in voia sortii. Nu este neaparat un stres - acesta cu banii, cu un venit propriu -, dar este o dorinta atat de arzatoare pentru mine. Nu stiu daca sa ma ingrijorez sau nu si despre faptul ca nu sunt ca toti ceilalti, nu am 'instinctul turmei', gandesc pentru mine ce este mai bine, nu ma bag in anturaje aiurea, sa cheltui banii pe toate porcariile, din contra, incerc pe cat posibilul sa strang cat mai multi, doar pentru o satisfactie persoanala.

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La 16 anisori nu ai sansa sa faci bani, ca esti minor si nu ai habar de nimic.

Transfora obsesia ta pentru bani in obsesia pentru invatat la scoala, sa iesi primul pe scoala, sa intri la facaultate la buget, sa iesi primul din facultate cu medii foarte mari, ca sa ti se ofere ofere o pozitie super bine platita, cu o cariera de succes si posibilitati de avansat rapid.

| Dismally a răspuns:

Daca asta iti doresti atunci asta ar trebui sa faci, nu conteaza ce cred ceilalti. Nu e nimic gresit in asta, fiecare cu pasiunea lui.

| haileewatson a răspuns:

Nu e nimic rau in asta. Si apropo ai 16 ani, deci poti munci. Du-te si angajeaza-te ca sa prinzi niste experienta, vezi ce domenii sau job-uri iti surad. Fiind inca in liceu, poti lucra doar part-time dar macar o sa faci banutii tai. Ce mai astepti?

| DovleacTurbat a răspuns:

E ok sa gândești așa, dar banii nu-s totul în lumea asta. Nu pune prea mult preț pe ei, mai fă și câte o "escapadă".

| 1234568807 a răspuns:

Bucura-te de copilarie, ca o viata intreaga o sa tot fii pe banii tai si picioarele tale, o sa ai grija facturilor, mancarii, grijile fata de familie etc, peste ani de zile o sa realizezi ca viata de adult nu e deloc usoara

| just4ubr2015 a răspuns:

Traiesteti copilaria si lasa banii sunt lucruri mai importante decat banii pe lumea asta du-te la film la teatru la fotbal iesi cu prietenii lasa munca ca o sa muncesti pana la 65 ani de o sa te saturi si vei mai dori sa fii copil

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Salut Ionut.
Urmeaza dreptul in primul rand, fa-te avocat.
Am avut acelasi drum si gand ca tine, am facut videochat apoi avocat.
Sau mai bine, doar fa-te avocat, mai sunt 2 ani de liceu

Răspuns utilizator avertizat
| AndreiPopovici6969 explică:

Am avut o copilarie perfecta, insa pana pe la 10-11 ani, dupa am inceput sa ma gandesc la venituri, la cum sa am bani, la cum sa am un profit, etc.

| NeastÎmpărat a răspuns:

Este o gandire foarte buna si clar este un pas important pentru un viitor frumos, incearca totusi sa imbini bucuriile varstei cu "goana dupa bani" si o sa prosperi foarte frumos in viata. Pune totul intr-o balanta!