Întrebare recomandată | TheJoint a întrebat:

Stie cineva cam in ce consta meseria de medic pe ambulanta? Ce anume e de invatat,ce se invata la facultate in acest domeniu, etc.Iar la anestezist la fel.Cu cat mai multe detalii, cu atat mai bine. happy Multumesc

4 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Medic pe ambulanta inseamna sa te deplasezi la locurile accidentelor/la pacient la domiciliu si sa acorzi primul ajutor specializat, apoi sa transporti victimele la spital.Indiferent ce specialitate vrei sa faci, trebuie sa urmezi facultatea de medicina care dureaza 6 ani si unde vei face in primul rand materiile de baza(anatomie, fiziologie, biochimie, engleza, etc)si in al doilea rand din anul 3 incolo treci prin toate specializarile. Dupa ce termini facultatea si dai examenul de rezidentiat iti alegi specializarea.

suntserios
| suntserios a răspuns:

In ambele cazuri faci facultatea de medicina, 6 ani apoi te specializezi in ce vrei medicina de urgenta, anestezie la rezidentiat. nu e o materie diferita, abia dupa facultate faci specializarea.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu vezi ce jale e in spitale? Sau nu vrei să muncesti la noi, mergi la străini?

| TheJoint explică (pentru CristiDinBucuresti):

Jale,da,ai dreptate. Oamenii sunt de vina, oamenii transforma spitalurile din Romania in ceea ce au ajuns acum, la fel cum au facut si cu tara asta.In fine, jale sau nu, nu as vedea o alta meserie mai buna care sa fie in avantajul meu. happy