| AndreeaAndra471 a întrebat:

Stie cineva cat de adevarata este aceasta firma Fdd 47 Fashion Concept srl este o firma care are modele si iti cauta ei companii pentru a prezenta haine (mie mi s-a spus ca voi lucra cu H&M peste 2 saptamani). Cand m-a chemat sa fac contracul cu ei a trebuit sa platesc contractul 300 de euro (este o taxa pe an) am dat doar 200 de lei fiind nesigura luni urmand sa mai dau 250 de lei iar dupa prima prezentare voi plati restul(trebuie sa fac poze in mai multe tinute pentru albumul meu de prezentare si din cate am inteles acel album este destul de scump de asta si taxa e 300 de euro ). A mai lucrat cineva cu ei? Este una de incredere sau fantoma? Daca stiti ceva despre ei va rog sa-mi spuneti cat mai rapid. Eu am semnat contractul cu ei dar am mici dubii, o nesiguranta fiind multe firme fantoma in Romania am gasit date despre aceasta firma dar daca stiti ceva m-ati ajuta enorm (pot sa stric contractul in 15 zile si sa primesc banii inapoi ).

7 răspunsuri:
| xerxes1 a răspuns:

Nicio firma serioasa nu cere bani inainte.
Asta ca regula generala.

| ChristianKalman a răspuns:

Tocmai ai pierdut 200 de lei. E posibil ca ei să nu te mai cheme niciodată pentru restul fotografiilor. Firmele serioase, dacă vor să se promoveze și să te promoveze, nu îți vor cere bani. E în INTERESUL LOR să aibă un om bun cu care să iasă pe podium. Îmi pare rău! sad

| AndreeaAndra471 explică (pentru ChristianKalman):

300 de lei chiar, am platit si taxa de inscriere, in contract scrie ca daca renunt din vina mea la pachetul de servicii suma achitata poate fi rambursata cu diferente dintre calculul cheltuielilor si suma achitata, eu nu am beneficiat de nimic deocamdata fiind de 3 zile inscrisa (nu am avut stilist sau alte chestii scrise aici ) deci ar trebui sa primesc banii inapoi.

| ChristianKalman a răspuns (pentru AndreeaAndra471):

Atunci cere-ți banii înapoi. Am o mică curiozitate: cum/unde i-ai întâlnit pe ăștia?

| AndreeaAndra471 explică (pentru ChristianKalman):

Erau in fata la un mall si m-au oprit

| ChristianKalman a răspuns (pentru AndreeaAndra471):

E clar o maaare țeapă. sad

| Simona_Angy_1977 a răspuns:

Buna.Vreau sa te intreb, pana la urma ce ai facut? Sunt intr-o situatie similara si am mari dubii ca ar fi ceva serios.Ai continuat sau ai cerut banii inapoi? Astept raspuns cat mai repede, te rog!