| Andutsaa a întrebat:

Stie cineva sa-mi spuna, daca urmezi Liceul Militar ce facultate poti face si ce cariera poti avea?happy. Sunt curioasa pentru ca vreau sa merg dar multa lume imi spune ca este prea greu pentru o fata, este prea departe, etc, dar eu imi doreschee hee. De mica mi-a placut si totusi vreau oricat de greu ar fi happy! Am inteles ca daca urmezi acest liceu o sa te alegi cu o meserie de toata jenahee hee. Voi ce credeti? Este adevat? Ce ma sfatuiti? Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| chrystyna a răspuns:

Buna.Eu nu am fost la liceu militar, am la unul civil.In schimb, mi-am dorit foarte mult o astfel de cariera, asa ca m-am dus la Academia FortelorTerestre.Am intrat, dar am stat km o saptamana si m-am retras.Nu e viata. Te trateaza ca pe un vierme pana sa ajungi u la un grad mai mare(si asta ia tp), si oricum, mereu o sa fie cineva cu un grad mai mare ca al tau. Daca urmezi liceu militar, automat trebuie sa urmezi o academie militara(tehnica, terestra, marinaaviatica). Eu ti-as recomanda sa urmezi un liceu civil, si daca o sa vrei in continuare armata, te duci la o academie militara. Dar iti mai sugerez sa te obisnuiesti cu trezitul la 5, 5 jumate, sectoare, mancatul in 10 min, inviorari matinale, cursuri, iar antrenamente. E intr-adevar foarte greu pentru o fata.Eu o sa dau la politie(lsa anul ca acum am doar 1, 58 si ma chinui sa ma mai inalt si sa ma pregatesc la istorie).
U faci cum vrei acum, dar iti garantez ca acum cand sp ca nu te intereseaza cat de greu e, te inseli.Asa am sp si eu.Si din punct de vedere al exerciutului fizic rezit, mai grea e presiunea psihologica.
Multa bafta oricum! Si daca mai alte intrebari legate de armata, iti rasp cu drag.

31 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

Daca iti place du-te! am mai auzit fete care vor sa se duca la astfel de licee.

| Litlle B a răspuns:

Ideal este ca dupa ce urmezi liceul militar sa intri la Academia militara. Absolvind, vei putea intra in politie, armata, aviatie, marina etc. depinde de ce vei alege pe parcurs! Intr-adevar este destul de greu si ai multe restrictii de-a lungul anilor, insa daca iti place cu adevarat poti ajunge sus! bafta!

| johnyjohny2006 a răspuns:

Pai poti sa faci cam orce vrei u dupa ce termini liceul militar poti sa dai la orce facultate ca nu conteaza dar conteaza foarte mult daca vrei sa ramai in domeniu armatei, politiei etc. unde vrei sa il fac ca eu stiu ca sunt doar 2 in tara?

| chrystyna a răspuns:

Multumesc de fundita si mult succes in viitor.

| Andutsaa explică:

Multumesc eu, multumesc si pentru raspuns si meritai mai mult decat o funditahee hee:*!

| AcI a răspuns:

Poti face ori ce facultate.
Si daca urmezi acest liceu o sa ai un loc sigur in armata platiti cam putin dar nu stai cu griji ca maine o sa te dea afara!
Du-te daca ai posibilitatea nu prea ai ce sa pierzi

| dyana_8491 a răspuns:

Buna! tot ce pot sa-ti spun este ca in liceul militar este destul de dificil.insa cand il vei absolvi( si bineinteles vei urma academia) vei avea un loc de munca sigur si platit modest tot ce trebuie sa iei in calcul este ca nu e ca orice alt liceu pentru ca daca tu nu vei lucra cel putin 8 ani in acest domeniu persoana care semnat contractul va fi obligata sa-ti plateasca studiile( cei 4 ani de liceu)... o alta problema ar fi faptul ca este destul de greu sa te adaptezi conditiilor pe care le impune liceul! dar daca zici ca iti place iti urez mult succes!:*

| secret_2443 a răspuns:

Buna.si eu prima data la Liceul Militar am vrut sa intru dar am aflat ca dupa ce termini liceul nu iesi cu meserie e ca un liceu oare care.Am fost acolo am dat si probe dar mie nu mi-a placut nu aveam voie sa vin acasa decat in vacantele mari in rest trebuia sa stau acolo.
Daca mergi acolo te chiunui degeaba 4 ani ca nu iesi cu nici o meserie.

| captainwilmhosenfeld a răspuns (pentru secret_2443):

Exact. Daca stai in liceu civil asa cum am ratat si eu admiterea in liceul militar la departajare sunt in anul IV si pot deja sa fac un bilant, raport al situatiei. Fiind aceelasi profil constat: nu sunt asa de bine pregatit asa cum sunt cei din liceele militare, profesorii nu isi dau interesul unii nu vin pe la ore. Si sunt intr-un liceu din Bucuresti cu media de admitere care nu a scazut vreme de 5 ani sub 9.30. Singura meserie cu care o sa ma aleg dupa un liceu civil este una si singura: frecat menta si taiat frunza la caini. Cea mai frumoasa meserie care in decursul a 3 ani m-a format pentru viata, mi-a format caracterul, mi-am dezvoltat intelectul, m-am dezvoltat fizic armonios, la scoala s-a predat excelent si acum sunt cunoscator a doua limbi straine. Am dat de oameni de caracter in liceul civil. Prostii. Cea mai mare greseala a vietii mele si asta a determinat si ratarea acestui ciclu, a adolescentei mele. A fost o greseala ca nu m-am pregatit temeinic la matematica fiindca daca mai stiam doua intrebari la mate intram. Mi-am ratat adolescenta si toate lucrurile enumerate mai sus ca fiind ideale sunt acum frante, zdrobite. Citind pe acest site m-am demoralizat si nu am mai avut acelasi elan ca prima data si poate psihic a constituit un esec. Acum, de acum inainte cand voi fii atras de ceva anume pentru care nu am doar sentimente, sentimentul ca voi deveni mai bun, mai lucid, un om de caracter si nesprijinindu-ma pe conceptii goale, false ci meditand clar ca decizia pe care o iau este sub ratiune voi face ce imi dicteaza constiinta, inima. Majoritatea care spun cate ceva despre liceul militar ori au parinti care au facut armata pe timpul lui Ceausescu de a dat de pamant cu ei ori nu au ce face si din lipsa de ocupatie mai bine ar freca menta la propriu aleg sa adauge un comentariu sau pe forumuri unde toti nestiutorii si ignorantii comenteaza. Am fost intr-o serie ajungand si trecand de proba scrisa unde erau copii care dadeau pentru a doua oara la liceul militar. Reprezinta o scoala de elita care te formeaza pentru viitor, ca om. Asa ca daca ai facut liceul sa imi zici si mie in afara de meseria de nepriceput, lipsit de cultura ce alta comoara ai gasit tu intr-un liceu civil? Prieteni, cluburi? si dupa la bac parca vad tipul acesta de pamantean care nu iese cu nimic dupa liceu si ori iau bacul ori de cele mai multe ori nu il iau dar devin oameni lipsiti de judecata, prosti, nestiutori.

P.S: chiar daca am avut o interventie tarzie mizez pe faptul ca daca va mai vedea cineva acest topic sa nu se lase indus de flecariile unora care nu au nici o treaba in acesta chestiune.

| Andutsaa explică (pentru captainwilmhosenfeld):

Foarte frumos raspunsul, nu stiu insa cate persoane l-au inteles!
A trecut ceva timp de cand am pus intrebarea, si recitind-o mi-am dat seama cat de mult imi doresc sa urmez o astfel de cariera! Iti multumesc!

| Tudor_Alina_1986_ugFf a răspuns (pentru Andutsaa):

Ai intrat? Daca da, cum a fost? Daca nu, de ce?

| MineaPeter a răspuns (pentru Andutsaa):

Ce s-a mai întâmplat în acești ani? Ai intrat în cariera militară?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1) nu-i meserie de toata jena
2)trebuie sa stii sa te comporti
3)trebuie sa stii sa respecti ordine
4)vei da probe fizice
5)probe scrise
6)problema psihologice
7) vreau si eu sa ajung acolo big grin si am medie destul de bunabig grin cred ca am ceva sansa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca as avea sa zicem vreo sansa sa intru la liceul militar dupa aceea pot sa fac numai academia militara sau ma pot orienta si spre academia de politie. sincer sunt cam nehotarata iar parerile parintilor nu ma prea ajuta. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai acum am terminat primul semestru si am avut 9, 70 si media de intrare e 9, 05 deci...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

CLD media mea a fost 9, 70 pe primul semestru cred cai bine, nu stiu

| adelaadelaadela a răspuns:

Buna! vad ca intrebarea este mai vechelaughing. eu sunt fata si chiar as vrea sa merg la liceul militar... m-am gandit mult la avntajele pe care le pot avea. pana la urma ai intrat?

| Andutsaa explică (pentru adelaadelaadela):

Am pus intrebarea cand stateam eu pe ganduri daca sa merg sau nu la LM... Eram foarte hotarata, era "visul" meu sa devin politistahee hee...dar imi era greu sa renunt la tot ceea ce aveam acasa, sa renunt la familie si prieteni.Prin asta mi-am dat seama ca nu sunt suficient de puternica si hotarata. Nu m-am mai dus! happy

| adelaadelaadela a răspuns (pentru Andutsaa):

Ma aflu in exact aceeasi situatie...

| adelaadelaadela a răspuns:

Mie mi s-a spus ca pentru fete e foarte bine... adica nu o sa ajungi sigur soldatel sa patrulezi pe camplaughing poti lucra la un birou ceva... si am mai auzit ca se plateste bine mai ales daca faci si facultatea pe acelasi profil. si ai si un loc de munca asigurat.sincer e cam naspa ca esti departe de casa: cel putin in cazul meu, eu sunt din Focsani. avantajele sunt multe si suna tentant. singurul lucru care ma impiedica e ca trebuie sa dau admitere la romana(nu am probleme) dar la MATE imi e foarte frica, si proba la sport. alta varianta ar fi la liceul economic pe profilul economie, contabilitate, dar cum am mai zis, nu imi place matematica.

| Meowyes a răspuns:

Buna...stiu ca la liceul militar este greu...insa eu acolo ma voi axa si imi doresc sa intru. Din cate mi-a spus un colonel, comandant, maior sau ce era, de la liceul militar poti iesi si doctor, asa ca te vei vaita vreo 4 ani pana termini, dar dupa aceea nu te vei mai vaita viata intreaga. Asa ca dupa mine e ok. Bafta :p

| CLD a răspuns:

RE:1) nu-i meserie de toata jena

2)trebuie sa stii sa te comporti

3)trebuie sa stii sa respecti ordine

4)vei da probe fizice

5)probe scrise

6)problema psihologice

7) vreau si eu sa ajung acolo si am medie destul de buna cred ca am ceva sansa
CE MEDII AI? SI EU VREAU SA INTRUbig grin

| adelaadelaadela a răspuns (pentru CLD):

Buna! eu sunt a 8-a si vreau sa merg la militar(sunt fata). am medie peste 9 50. sa vad cu examenele dar cred ca ma descurchee hee. vad ca raspunsul e din 2011, deci:pana la urma ai intrat?batting eyelashes

| adelaadelaadela a răspuns (pentru CLD):

Ai intrat?

| Muntean7 a răspuns:

Care ma poate ajuta cu ceva... Deci daca eu urmez un liceu militar pot ajunge in grad mai mare daca dupa aia fac o acedemie militara sau ii acelasi lucru?

| Bannuu a răspuns:

Sall eu am trecut acum clasa a 10 a si vreau sa ma mut la liceul militar din Breaza, nu m-au intrebat nimic de medie da problema este ca ma primesc doar cu cerere aprobata de ministrul apararii...asa ca cam zlabe sanse sa intru

| adelaadelaadela a răspuns (pentru Bannuu):

Dar la ce liceu esti?

| Andutsaa explică (pentru adelaadelaadela):

Si eu m-am ferit de matematica,mereu! laughing Eu sunt din Tm si sunt aici la Colegiu, profil filologie! laughing Pe de-o parte regret ca nu m-am dus, dar pe de alta parte, cand ti se inchide o usa, ti se deschide alta! big grin

| SoulBurnOmega a răspuns:

Eu o sa merg la un astfel de liceu si o sa aleg medicina militara.Stiti cat de bine castiga un cardiolog +ca o sa am si grad militar. Oare cum ar suna mai bine doctor general sau general doctor?