| Andutsaa a întrebat:

Stie cineva sa-mi spuna, daca urmezi Liceul Militar ce facultate poti face si ce cariera poti avea?happy. Sunt curioasa pentru ca vreau sa merg dar multa lume imi spune ca este prea greu pentru o fata, este prea departe, etc, dar eu imi doreschee hee. De mica mi-a placut si totusi vreau oricat de greu ar fi happy! Am inteles ca daca urmezi acest liceu o sa te alegi cu o meserie de toata jenahee hee. Voi ce credeti? Este adevat? Ce ma sfatuiti? Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| chrystyna a răspuns:

Buna.Eu nu am fost la liceu militar, am la unul civil.In schimb, mi-am dorit foarte mult o astfel de cariera, asa ca m-am dus la Academia FortelorTerestre.Am intrat, dar am stat km o saptamana si m-am retras.Nu e viata. Te trateaza ca pe un vierme pana sa ajungi u la un grad mai mare(si asta ia tp), si oricum, mereu o sa fie cineva cu un grad mai mare ca al tau. Daca urmezi liceu militar, automat trebuie sa urmezi o academie militara(tehnica, terestra, marinaaviatica). Eu ti-as recomanda sa urmezi un liceu civil, si daca o sa vrei in continuare armata, te duci la o academie militara. Dar iti mai sugerez sa te obisnuiesti cu trezitul la 5, 5 jumate, sectoare, mancatul in 10 min, inviorari matinale, cursuri, iar antrenamente. E intr-adevar foarte greu pentru o fata.Eu o sa dau la politie(lsa anul ca acum am doar 1, 58 si ma chinui sa ma mai inalt si sa ma pregatesc la istorie).
U faci cum vrei acum, dar iti garantez ca acum cand sp ca nu te intereseaza cat de greu e, te inseli.Asa am sp si eu.Si din punct de vedere al exerciutului fizic rezit, mai grea e presiunea psihologica.
Multa bafta oricum! Si daca mai alte intrebari legate de armata, iti rasp cu drag.

31 răspunsuri:
| MineaPeter a răspuns (pentru Andutsaa):

Ce s-a mai întâmplat în acești ani? Ai intrat în cariera militară?