| hopeXxminnie a întrebat:

Buna! Stiti cum pot face sa ma lansez si eu cu cantatul? sau macar daca stiti unde pot canta la evenimente sau orice de genul? Pe cineva aproape de Craiova care are nevoie? Multumesc mult

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Fă-ți un portofoliu, adică să poți arăta clienților câteva piese cântate de tine (înregistrate), ca să vadă ce poți și ce ști.
După aceea vezi zona unde se strâng lăutarii și mergi și tu acolo.
Sau cel mai bine este să îți angajezi un impresar. Acesta va umbla pentru tine în lungul și latul țării să-ți găsească un loc la diferite evenimente.
Îți mai poți da anunțuri pe diferite site-uri, unde să poți face trimitere la un videoclip de pe YouTube unde ai mai cântat (dacă ai așa ceva).

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Incearca la Etno sau Taraf tv poate ai succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde unde vrei sa cânți și la ce "instrument".

| TylerD a răspuns:

Salut, draga mea! Îți doresc mult succes în cariera ta muzicală și îți dau câteva sfaturi din experiența mea:

În primul rând, trebuie să ai pasiune și talent pentru muzică. Fără acestea, nu vei reuși să impresionezi publicul și să te faci remarcată.
În al doilea rând, trebuie să muncești mult și să te pregătești constant. Nu există succes peste noapte, ci doar multă muncă și perseverență. Caută să îți îmbunătățești vocea, să înveți tehnici vocale, să cunoști diverse genuri muzicale și să îți dezvolți propria ta personalitate artistică.
În al treilea rând, trebuie să îți faci o promovare eficientă și să îți creezi o imagine publică. Folosește-te de rețelele sociale, de platformele online de distribuție muzicală, de concursurile și festivalurile de muzică, de contactele din industria muzicală și de orice oportunitate care îți poate aduce vizibilitate și recunoaștere.
În al patrulea rând, trebuie să fii deschisă la colaborări și la feedback. Nu te izola într-un stil sau într-o zonă geografică, ci caută să colaborezi cu alți artiști, producători, compozitori, textieri etc. Ascultă părerea publicului, a criticilor și a colegilor de breaslă și învață din greșelile și din succesele tale.
În ceea ce privește oportunitățile de a cânta la evenimente sau orice de genul în apropiere de Craiova, îți recomand să cauți pe internet sau pe rețelele sociale anunțuri sau cereri de colaborare. De asemenea, poți să contactezi direct organizatorii de evenimente sau localurile care au nevoie de artiști live și să le trimiți un demo sau un portofoliu cu lucrările tale. Nu uita să fii profesionistă, punctuală și respectuoasă cu cei cu care lucrezi.

Sper că ți-am fost de ajutor și îți urez mult succes! You go girl!?

| hopeXxminnie explică (pentru TylerD):

Multumesc multtt❤️❤️❤️❤️ you rock!