| Ukkka a întrebat:

Stiti,mai e putin pana la toamna si incep un nou an scolar. Te rog sa citesti tot!
Si,posibil,o sa am lectii,destul de complexe,asa ca,va rog eu mult,ziceti-mi cum pot sa invat lectiile la fiecare fara sa ma simt obligata că invat?
Stiti,atunci cand te simti obligat sa inveti sau sa faci ceva,orice,nu o faci cu placere,cu drag,nu retii fiindca esti stresat(ă) si nu ai timp.
Cum pot face ca acest sentiment sa dispară? Sa nu mai am stres,sa fac temele cu drag,va rog.
Va implor din sufletelul meu mic.
Multumesc. Nu uitati ca la cel mai bun raspuns care ma va ajuta cel mai mult, ii voi da funda.

Răspuns Câştigător
| MadRaven a răspuns:

Bună,
Nu te gândi că înveţi pentru şcoală, gândeşte-te că înveţi ca să ştii cât mai multe.
Gâdeştete că o faci pentru tine.
Numai bine!

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rând trebuie sa te gandesti la faptul ca dacă inveti îți faci tie un bine.
Încearcă sa citești fiecare lecție de 3-4 ori. Daca ai o relație buna cu profesorii vei învata din plăcere.Incearca sa nu iei invatatul ca pe o corvoada ci sa ți se para ca faci un lucru absolut normal având in vedere ca prin intermediul nivelului ridicat de cunostinte acumulate vei ieși in evidentă si astfel poți deveni o persoana culta si apreciata de cei din jurul tau.Si astfel cei dragi vor fi mândri de tine si de reusitele tale.

| ionutvas a răspuns:

Ia si invata pune mana pe carte

| harri2000 a răspuns:

Te distrezi intai, faci ceea ce ti se pare distractiv, si dupa incepi sa inveti :*

| DianaMaria17 a răspuns:

Buna. Nu te stresa prea mult big grin.
Uite eu cand invat de exemplu, si se intampla destul de des in timpul scolii, ma motivez singura.
Imi spun chestii de genul "o sa fie X mandra/mandru de mine daca iau o nota buna la testul asta", "o sa merg la cumparaturi cu prietenele ca sa sarbatorim nota buna", "o sa capat mai multa incredere din partea parintilor si profesorilor", "o sa ma invidieze colegii", chestii de genul.
Nu stiu daca te ajut, pentru ca eu chiar vad invatatul ca pe ceva placut, si atunci cand iau o nota buna pe ceva ce am invatat chiar ma simt foarte mandra de mine.
Eu trec pe clasa a 12-a, si pot sa ma mandresc cu rezultatele mele de pana acum.
Niciodata nu am asteptat sa imi spuna cineva sa invat, parintii mei nu mi-au purtat grija in privinta asta.
Si nu trebuie neaparat sa faci totul ca la carte. Adica poti sa inveti, si sa iei din 20 in 20 de minute pauza, mai dai o tura pe facebook, mai verifici cine te-a cautat pe mess etc. Nu trebuie` sa stai ca robotu 3 ore doar sa inveti.
Eu una imi terminam temele si invatatul foarte repede. Uneori cand nu ma puteam concentra mai amanam procesul.
De exemplu eu invat foarte repede seara si noaptea. Dimineta, la amiaza si dupa amiaza nu imi sta deloc capul la invatat.
Asa ca ai putea sa incerci si tu... big grin Nu vreau funda, si asa intru doar ocazional, ma gandeam doar sa iti dau un sfat, sper sa te ajute big grin.
Si btw, nu sunt o tocilara notorie. big grin Chiar ai fi uimita de ce viata "zbuciumata" am. big grin

| Piromanu a răspuns:

Mai frate Nu mai sta cu gandul numai la carte, te si distrezi, si inveti cand e cazul eu tot anul am luat 5, 6, 7, 2 laughing numai asa, Teza e Inportanta! Bafta! Si nu mai stai cu gandul la Carte,,,, ca toti trec si la corijenta!

| Ukkka explică (pentru Piromanu):

Eu nu vreau sa ma distrez. Adica ma distrez dar cand vine vorba de carte, e de invatat. Nu vreau sa ajung ca altii care nu au nici un viitor asigurat.winking

| BubuluZzaa a răspuns:

Bunaaa! Pai,este foarte simplu, eu imi fac temele dupa ce m-am odihnit, dupa ce ascult muzica, apoi teme nu le fac din obligatie fiindca mai tarziu o sa-ti fie de ajutor, asa ziceam si eu ca tine! Nu am chef...dar obisnuindu-te sa le faci regulat si sa fi mandra ca le-ai facut! Prin exercitiu rezolvi si acest impediment! Fa-ti temele regulat si o sa te obisnuiesti si apoi timpul care ti-a mai ramas faci ce-ti place. Sper ca ti-a fost de ajutor!

| Peter_Bianca_1995 a răspuns:

Nu incepe deja sa te stresezi ca vine noul an scolar. Te inteleg foarte bine. Vrei sa inveti intr-un mod care sa iti placa, dar nu poti face asta la toate materiile. Fiecare are cateva materii la care iubeste sa invete si cateva la care uraste sa invete. Nu prea ai ce sa faci, trebuie sa inveti cat poti la fiecare. Nu te mai stresa atat si nu te gandi ca trebuie sa inveti ca te verifica profu'/profa' si daca nu stii iti da 2, gandeste-te ca inveti pentru viitoarea ta carier si chiar daca materiile care nu iti plac, nu o sa te prea ajute in ceea ce vrei sa devii, notele la ele o vor face si te vor ajuta sa ajungi ce ti-ai propus in viata... (stiu, e un sistem de invatamant cam prost in Romania -.-'' daca de ex. tu vrei sa devi grafician si esti corigent la sport si la chimie, desi esti foarte talentat la grafica, sunt sanse sa nu fii primit la un liceu de arte bun, datorita mediei generale trase in jos de orele de sport si chimie -_-)
Dar, ma cam abat de la subiect. Tu, trebuie sa tii minte ca nu inveti pentru profesori, ci inveti pentru ce iti doresti din tot,, sufletelul tau mic'' sa devii in viitor (muzician, grafician, arhitect, sportiv, etc) cu alte cuvinte, pentru visul tau happy big grin

| Mădălin_Mădălin_1993 a răspuns:

Memoplus.punct.