| GoLoveYourself a întrebat:

Buna! Stiti pe cineva care a dat mai tarziu la medicina, dupa varsta de 25 de ani? Sunt curioasa daca a simtit ca a meritat sau mai bine se axa pe ceva mai confortabil.

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Inca nu am auzit de studenti atat de "batrani" la medicina.
Am avut cateva colege de liceu care au dat de cate 4-5 ori la medicina, an dupa an, cred ca au renuntat pe la 22-23 de ani, doar una intrand in final la medicina, celelate reprofilandu-se pe ecologie, industrie chimica si alimentara.
In orice caz, daca nu ai reusit sa intri la medicina pana la 25 de ani, nu mai ai nici o sansa sa intri dupa aceea. Materia nu o mai tii minte, fiind dificil s o iei de la capat cu invatatul biologiei, chimiei si fizicii.

| Violleta2022 a răspuns:

Dr Alex Lupoi a terminat facultatea in 2020 si acum este rezident la spitalul de arsi din Bucuresti.
Rezidentiatul este de 4 ani... deci mai are pana termina si iese medic specialist.
A avut multe joburi de cate 2luni pana la maxim 2 ani, deci nu foarte stabil in joburi, probabil pana si-a gasit vocatia de a face medicina...probabil ca s-a maturizat dupa 25 de nai si atunci si-a dat seama ce i-ar place sa profeseze.

| Violleta2022 a răspuns:

Tu ce profesezi acum? Unde muncesti?

Crezi ca ai timp sa muncesti si sa inveti biologie, chimie si fizica in timp ce mergi la servici?

| GoLoveYourself explică (pentru Violleta2022):

Acum lucrez într-o corporatie, insa am mai lucrat si ca traducator inainte si as putea sa revin la asta si sa traduc si in timpul facultatii ca sa pot sa ma întrețin. Nu am mai incercat sa dau pana acum la medicina, dar mi-ar placea. Mereu am fost buna la biologie si mi-a fost usor sa învăț. In bac am luat 9.85 dupa o ora de trecut prin materie cu o zi inainte. Ideea e ca m-am trezit cam tarziu si ar fi mai grea ajustarea avand in vedere ca nu ma sustine nimeni pe timpul facultății. De aceea voiam sa stiu parerea cuiva care a fost in aceeasi situatie. Sa stiu daca decizia de a-mi demisiona de la actualul loc de munca pentru a urma calea asta este una buna sau pripita.

| Violleta2022 a răspuns (pentru GoLoveYourself):

Biologia stiu ca nu-i problema, fiind foarte usoara si numai de tocit, dar chimia si fizica sunt nasoale, ca ale trebuiesc studiate intens si rezolvat zeci si sute de exercitii si probleme, lucrate zilnic.
Nu stiu cat de ambitioasa esti, dar daca te straduiesti sa inveti de acum pana la examenul din vara, cand dai examenul de admitere, poate ai sanse sa intri la buget, fara sa mai ai nevoie ca cineva sa te intretina in acest caz. Succes!

| Wr3nch a răspuns:

Una o terminat medicina la 51 de ani. Daca chiar iti place si vrei sa o faci nu vad de ce nu.

https://www.latimes.com/......story.html

| alina2k18 a răspuns:

Dr Alex Lupoi stiu ca a terminat mai tarziu medicina.
Il gasesti pe tiktok si restul retelelor.

| Nirvanaaa a răspuns:

Salut!
Am intrat la medicina in București la 21 de ani și pot sa îți zic ca a meritat efortul.
Intr-adevăr a fost greu sa alternez jobul cu pregătirea pentru facultate (făcusem și prostia sa dau la București la proba 2 fizica și la Brasov chimie), dar se pot gestiona impreuna. Am făcut pregătire doar la fizica, pentru ca nu aveam timp de mai multe ore de pregătire.
Am colegi de peste 30 de ani care fac medicina acum deci nu e un capat de lume.
Conteaza sa te mobilizezi și sa îți dorești cu adevarat.
Nu merita sa rămâi cu regretul ca nu ai incercat.
Ai doua probe: biologie clasa a 11-a și chimie organica/fizica la alegere.
Concluzie finala: da, a meritat așteptarea și toată munca pentru ca fac ceea ce mi-am dorit și nu regret nimic.
Mult succes!

| Sophieka a răspuns:

Daca tu iti pui aceste intrebari, inseamna ca medicina si profesia de medic nu este pentru tine.