Întrebare recomandată | Adenny228 a întrebat:

Stiu ca aceasta intrebare s-a mai pus dar as vrea sa o pun si eu pentru ca nu am vazut raspunsuri prea convingatoare...deci care merita mai mult dintre medicina si farmacie(la Ovidius zic).As vrea sa fie un raspuns cat mai concret de ce merita una mai mult decat cealalta.Multumesc!

7 răspunsuri:
| Adina981 a răspuns:

Eu zic ca medicina, dar depinde si de preferintele tale!

| neutrino a răspuns:

Daca esti in stare sa devii un bun medic, atunci mergi la medicina.

| cristimihailov a răspuns:

Daca iti place sa fii medic, e medicina.

Daca iti place chimia prea mult, mergi la farmacie.

Unul se ocupa cu gasitul bolii, altul se ocupa cu vindecatul (mai rar) sau agravatul/intoxicatul(in general).

Doua chestii complementare.

| mixxjim a răspuns:

Cam cum ar suna un raspuns convingator pentru tine? happy Medicina inseamna un minim de 10-11 ani de scoala (6 ani facultatea+rezidentiat) apoi specializari, examene pentru grade etc. si se bazeaza pe anatomie. Farmacia inseamna 5 ani de facultate, in mare cam 5 ani de chimie, de toate felurile si in cel mai mare detaliu, si apoi 1 an sau 2, cand vrei tu, o specializare suplimentara, daca vrei. Ca medic ai salariu foarte mic multi ani, perioada de inceput, daca ai o specializare buna mai poti rotunji veniturile cu o clinica particulara sau ceva, ca farmacist ai salariu mai marisor, dar atat, nimic suplimentar. Acum care merita apreciezi tu, in functie de domeniul la care te pricepi mai bine, de ce ti-ar placea sa faci in continuare - gandeste-te ca e o meserie pe care o s-o faci cam 40 de ani din viata, sa fii sigura ca-ti place si nu faci nimic in sila, doar pentru ca te-ai nimerit pe acolo. Succes!

| Adenny228 explică (pentru mixxjim):

Convingator..pai ceva mai concret e convingator gen partile bune si rele ale fiecareia..acum sincer as vrea mai mult medicina pentru specializari, dar nu stiu sigur daca pot face fata ca am auzit ca e destul de greu, dar nici farmacia nu e usoara..Mersi mult!

| ImCalledLamă a răspuns:

Medicina VETERINARA happy Nu inseamna numai sa tai si sa castrezi pisici laughing suna ciudat stiu, inseamna sa te aflii printre animale sa iubesti sa fi iubita...si sigur ele iti vor multumii, pe cand un om..ehh poti avea norocul sa operezi un criminal care a omorat pe cineva si a incercat sa se omoare...cum te-ai simtii..nah..farmacie ce faci? dai pastilute batraneilor laughing asta inteleg eu prin farmacie. Ti pup succes :*

| Natalia312 a răspuns:

Eu as spune ca medicina pentru ca atunci sti ca macar ai salvat viata unui om.