| 1234567890qwertyuiopasdfghjklzxcvbnmmnbvcxzlkjhgfd a întrebat:

Sunt a 7 a si toti ma innebunesc cap sa imi aleg un profil si un liceu.Eu unul sunt chiar bun la engleza si fac chiar intensiv engleza, din cauza asta am ales o meserie de viitor adica traducator.Stiu e o meserie grea dar cu multa vointa si ambitie totul poate deveni realitate
as dori sa stiu:

1.In ce consta meseria in sine?
-Ce trebuie sa traduc mai exact?
-Pt ce trebuie sa traduc?

2.Pe ce trebuie sa ma axez?
-La ce trebuie sa inv pe rupe?
-Cat imi trebuie in examenul din clasa a 8 a?

3.Ce profil?
-La ce profil ar trebui sa merg pentru asta
-Cat de greu e?
-Ce licee exista pentru asta si unde e?

Va rog cine poate sa imi raspunda....Ms mult

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Nu stiu daca meseria asta ce spui tu este de viitor.In viitor n-o sa mai fie nevoie de translatori, or sa faca astia translator automat laughing iar tu o sa stai somezi.Nu vezi ca zi de zi apar alte chestii,tehnologia avansaseaza,sunt deja programe care traduc f bine,pana si alea free traduc cat de cat binisor.Dar in viitor problema asta se va rezolva, nu o sa mai fie nevoie de traducatori, asta cu siguranta.Or sa mai fie pe ici pe colo, nor sa dispara, e nevoie de ei si cand faci programe de tradus, dar de viitor meseria asta sigur nu este una buna.

| Nirvanaaa a răspuns:

Mergi ori pe mate info bilingv engleza ori pe filologie bilingv engleza daca iti place.In caz ca te razgandesti poti face si altceva.

Răspuns utilizator avertizat