| Elenaeli22 a întrebat:

Sunt a VI-a, ma rog aproape am terminato, deci vreau sa dau la Academia de politie dar ce liceu/profil trebuie facut? Am auzit ceva de liceul militar, e bun? sau altceva? mai multe detalii va rog mult
Dau funda

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru Academia de Politie este bun un profil de stiinte sociale sau filologie. La fel si liceul militar, te obisnuieste cu militaria.

| mihai69 a răspuns:

Poți să faci și liceul agricol, nu contează. La Academia de poliție intră oricine promovează examenul de admitere și trece de probele eliminatorii.

| ElenaSA a răspuns:

Fiindca se da Romana, Istorie, Limba Sraina, ti-ar putea fi mai usor sa intri daca faci Filologie sa Stiinte Sociale. Dar poti sa faci orice specializare.

| OnlyTheScript a răspuns:

Eu cred ca mai ai timp sa te gandesti ce vrei sa faci pe viitor. Din clasa a 4-a pana in clasa a 6-a am avut un singur vis :sa dau la drept. Se pare ca parintii mei erau ferm convinsi ca voi da la drept, ca voi urma cariera asta. Insa le-a venit cu greu sa creada ca acum, in vacanta dintre a 7-a si a 8-a m-am decis sa...ma duc la liceul militar si sa urmez mai departe Academia Fortelor Aeriene.
Deci eu zic sa mai astepti un pic, e ok ca ai o idee in legatura cu ceea ce vrei sa faci pe viitor, insa iti zic sigur ca te vei razgandi odata cu intrarea in adolescenta si toate cele.
All the best!
(^.^)