| AntonelaCK a întrebat:

Sunt anul 3 la postl.sanitara si dupa ce termin as vrea sa ma angajez pe ambulanta. Problema este ca din anul 2 nu prea am facut nimic si nici anul asta nu cred ca o sa facem, data fiind situatia covid.

Ce voiam sa va intreb... este adevarat ca in primele 6luni de la angajare vei fi insotit mereu de un medic care te va ajuta?

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Dar sincer crezi ca faci față? Ca pe ambulanță vin cazuri grave si daca lesini cand vezi sînge de exemplu, atunci nu vei putea face nimic, una este teoria din clasă sa o inveti, si alta este practica realitatea, accidente grave etc, tu ce varsta ai? La inceput vei fi ajutata de un medic cateva luni un an pana inveti, dar după aceea trebuie sa te descurci tu singură.

| Furnicuta000 a răspuns:

E bine ca vrei dar e extrem de greu sa te angajezi pe ambulanta pentru ca sunt salarii mari, posturi disponibile aproape inexistente si deci bataie foarte mare pe ele. Sunt unii care fac ani intregi de voluntariat la ambulanta dupa postliceala si tot ajung greu sa se angajeze. Ar mai fi o varianta: sa ai pile, dar pile mari

| AlexElektro1987 a răspuns:

Nu este adevărat, te-ai angajat, te pui si iti faci treaba, crezi ca un medic in loc sa isi faca treburile lui sta dupa tine? Ca o sa mai vina un asistent sau vreun medic si o sa iti spuna cum sa faci anumite lucruri in anumite situatii, asta e alta treaba, dar nu sta nimeni dupa tine sa iti arate ce sa faci. Ai sansa sa nimeresti si printre niste colegi dintraia mai rai si să te mai pună si intr-o lumina proastă.
Mai citeste prin carti, pe net ca sa stii ce trebuie sa faci in anumite situatii, întreabă-ti profesorii ce faceti in legatura cu practica.

| nicu991 a răspuns:

Eu am facut 6 luni de voluntariat intr-un spital mic dintr-un orasel si nimeni nu mi-a zis altceva decat "du-te la Bucuresti". Nicio incurajare sau sfat de viata n-am primit toata perioada aia.
Fara bani grei sau pile se intra greu, mai ales pe ambulanta. Acolo sunt numai frustrati aroganti care se cred salvatori de vieti, stiu asta pentru c-am intalnit asemenea persoane care iti vorbesc de sus. Ei nu fac altceva decat sa aduca pacientii la spital si gata si-au facut "datoria".

Personal, nu stiu din ce sa ma pregatesc sa ma duc undeva la privat pentru ca la stat sunt 0 sanse.
Am avut 2 colege care cum am terminat postliceala au intrat cu pile la DSP, deci mai zi ceva... in ce tara traim. Cand isi pusese una din ele status pe Facebook cu "am inceput un job la", de curiozitate am intrat pe site-ul oficial al DSP si nu aveau niciun post scos la concurs facut public, deci...