| XcrisSSx a întrebat:

Sunt băiat, am 17 ani! Deci sa va spun "povestea" mea.Sunt clasa a 12 a la științele naturii.Inițial la cererea părinților am vrut sa dau la medicina.Mie îmi place mult modelingul, dar sunt foarte confuz.Pana în clasa a 11 a am ținut ca merg la medicina, dar acum nu prea mai sunt așa de sigur.Adică mie îmi place mult mai mult modelingul.Le-as spune părinților dar deja știu ce vor zice:"te duci ca model și nu ai nimic în viitor...salar puțin etc".
Chiar nu știu ce sa faccrying(
Dacă vreți sa va dați cu părerea dacă am sau nu am atuu de model intrați pe Facebook:Cristi Nicolescu
Instagram:cristinicolescu
Orice sfat mă ajuta.Mulțumesc!
Dacă se poate sa îmi dați exemple de agenții de modeling bune din Timișoara, București, având și relații internaționale, la care poate ați fost/sunteți va rog sa mi le scrieti.

6 răspunsuri:
| Mayhem666 a răspuns:

Am intrat pe Facebook la tine si am vazut pozele, si sincer sa fiu, ai stofa de model, daca tie iti place sa fi model ar trebui sa iti asculti inima, sau creierul, si sa devii ce iti place. Bineinteles ca parintii tai iti vor binele, dar asta nu inseamna ca tu trebuie sa le indeplinesti dorintele parintilor tai, iar tu sa ramai nefericit. Daca modelingul te face fericit si tie asta iti place sa faci, eu te incurajez, dar acum decizia este a ta. Inainte de a lua o decizie, ar trebui sa discuti serios cu parintii tai despre asta si ar trebui sa decideti impreuna, dar decizia finala sa fie a ta. Puteti de asemenea sa faceti un compromis, dar ma cam indoiesc, ca medicina si modelingul merg una cu alta. Daca modelingul te face fericit, poate ca asta este chemarea ta, poate asta este viitorul tau. Sper sa iei decizia corecta si sa fie si cea care te face fericit.

| paulpaul25 a răspuns:

Salut!

Nu sunt legat direct de domeniul acesta, dar pot sa-ti dau cateva sfaturi, in ceea ce priveste povestea ta per ansamblu.

In primul rand trebuie sa iti pui ordine in ganduri, sa stii exact ce vrei sa faci si ce nu vrei sa faci. E bine sa asculti de ce zic parintii tai dar pana la un punct. Nu trebuie sa ii lasi sa decida pentru tine, deoarece peste cativa ani, poate zeci, iti vei da seama ca ai ajuns sa faci ceva ce nu iti place si vei fi prins pana peste cap in asa ceva, si nu vorbesc aici de medicina, ci de ambele domenii. Trebuie sa fi hotarat in legatura cu ce iti place si ce nu.

Realitatea e ca in Romania e cam greu sa pornesti in orice domeniu pentru ca nu ai deloc sustinere. In medicina e foarte greu, pregatirea este lunga, o sa ai de invatat mult si lasand partea cu scoala, e greu sa faci ceva pe cont propriu, adica sa te ridici singur, daca nu ai pe nimeni din familie in domeniu. Pe langa faptul ca o sa-ti trebuiasca multi bani, in contextul in care vei vrea sa-ti deschizi un cabinet particular, o sa fi nevoit sa inghiti multe si sa pleci capul in fata multora. O sa dureze pana sa-ti scoti investitia si mai ales pana sa faci profit.

Legat de modelling, totul tine de noroc. Trebuie ca odata intrat, sa te implici, la inceput sa nu te miri daca vei fi nevoit sa te duci cu bani de acasa, sa-ti platesti deplasari si sa mai ai si bani de buzunar. Trebuie sa te implici si sa incerci constant, sa te invarti in anumite cercuri si sa le maresti constant. Aici totul trebuie facut la timpul potrivit, pentru ca e un domeniu in care timpul trece in defavoarea ta de la un punct incolo. Trebuie sa fi constient de faptul ca nu o sa poti face asta toata viata.
Dupa cum am mai zis, nu se poate spune ca o sa castigi putin, asa cum nu se poate spune ca in medicina o sa castigi o gramada de bani. Totul tine de noroc, dar si de tine, cat de mult esti dispus sa te implici si cat de mult iti doresti ceva anume incat sa fi dispus sa inghiti unele chestii.

Nu este o idee buna sa asculti parerea oricui la partea de "daca am sau nu postura de model", asta doar cineva din domeniu iti va putea spune, trebuie sa ai un ochi format pentru asa ceva.

Cel mai bine ar fi sa vorbesti cu ai tai, dar nu acum, dupa ce te mai interesezi, dupa ce mai afli una alta, incat sa ai niste argumente si sa ai ce sa le prezinti.
Orice ai face sa stii ca provocari o sa existe mereu, iar de riscat o sa risti tot timpul, tine cel mai mult de tine si de intuitia ta.

Mult noroc!

| XcrisSSx explică (pentru paulpaul25):

Cum adică sa încerc constant și sa mă învârt în anumite cercuri?

| paulpaul25 a răspuns (pentru XcrisSSx):

Sunt sute de mii de oameni care au stofa de model, baieti si fete dar care nu ajung niciodata sa lucreze in industria asta pentru ca nu li se ofera oportunitatea de a face acest lucri. Sa incerci constant, adica daca ajungi la un anumit nivel, sa zic la o agentie mai mica de modele, sa nu ai impresia ca odata intrat, ei se vor ocupa de tot ce e nevoie ca tu sa ajungi sa prezinti pentru Armani sau alta firma de nivelul acesta. O sa fie nevoie ca tu sa te implici, sa iei legatura sa te recomanzi si sa fi pregatit sa fi respins, dar sa ai puterea sa incerci iarasi. La asta ma refeream, iar prin a te invarti in anumite cercuri, de oameni, sa ajungi sa stai pe langa niste oameni care au relatii, care au cunostinte si influenta in lumea aceasta, iar in acest fel o sa poti fi ajutat mai usor, dar de multe ori persoanele de genul nu sunt neaparat cele mai ok persoane si probabil o sa fi nevoit sa faci anumite sacrificii si sa accepti unele lucruri cu care in mod normal nu ai fi de acord.

| XcrisSSx explică (pentru paulpaul25):

Ai spus ca nu pot fii fotomodel/model pentru totdauna. Sunt constient. Vreau sa știu dacă odată ajuns acolo ți se poate da șansa să joci într-un film dacă nu ai o pregătire în actorie?