| ancuta286 a întrebat:

Buna! Sunt clasa a 10-a si as avea niște întrebări cu privire la admiterea la medicina la Cluj, nu gasesc datele acestea nicaieri.
Cam care este media minima de admitere? Stiu ca depinde de an, dar zic in general.
Care ar fi media minima pentru a te încadra la fara taxă?
Ți-ar ajunge timpul sa te si angajezi?
Care este taxa de școlarizare anuală? Am găsit undeva ca ar fi 4.800 de lei.
Care este faza cu căminul? Sunt condițiile bune? Exista variante cu camere de cate o persoana sau Max 2?

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Taxele le gasesti in anexa din acest link si sunt pentru anul 1: 10.000 lei, dupa care scad la 8100 lei (anul 2 - 6).
ANEXA TAXE 2021- 2022 ROMANA.pdf

http://www.umfcluj.ro/......-2021-2022

La Medicină, in anul 2021 - cea mai mare notă obținută la concursul de admitere a fost 9.85, la buget.
În același timp, ultimul candidat admis la buget a obținut 7.65. De asemenea, la aceeași specializare, dar la taxă, prima notă a fost 8.80 și ultima 7.36, foarte mulți candidați obținând aceleași note.

La Medicină Dentară prima notă de admitere la buget a fost 9.21, iar ultima a fost 6.96. La taxă, candidații de la medicină au obținut rezultate cuprinse între 8.82 și 6.90.

Atât la specializare Medicină, cât și la Medicină Dentară au fost respinși în total 579 de candidați.

https://www.stiridecluj.ro/......mele-medii

Camerele din caminele facultatii au camere cu 3 si 4 paturi, bai comune si cantina.
Ca student la medicina nu poti sa te angajezi nicaieri, fiindca nu ai timp suficient nici sa inveti pentru medicina, dapai sa iti iei de munca.
http://www.umfcluj.ro/informatii-ro/avizier-ro/item/7142-list_caz20212022