| PrivateUsername12345 a întrebat:

sunt clasa a 10 a si m-am gandit ca pe viitor sa devin tehnician dentar.stiu in ce consta dar as dori cateva informatii despre admiterea la facultate.ce materii imi trebuiesc?

Răspuns Câştigător
| Anastasia1997 a răspuns:

Bunahappy
Depinde.Per total, in toti 3 anii se fac aceleasi materii, denumite sau nu la fel in toate facultatile (de ex la Iasi faci biofizica, iar la Tg.Mures faci separat fizica si chimie daca nu ma insel).
In primul an se fac in general notiuni introductive de morfologie, anatomie si proteze unidentare. Biofizica, chimie, materiale dentare si unele materii de umplutura:sport, engleza, informatica.
In anul 2 se fac de obicei punti si proteze total mobile, ceva metalo-ceramica am impresia, iar in anul 3 proteze sheletate si proteze pe implant.

Uita-te la fiecare universitate si ai sa gasesti planul de invatamant.
Taxele pot fi foarte variate (3500 RON la Iasi-6000 RON la Cluj) va trebui sa te interesezi. De obicei se platesc in 2 sau 4 rate pe an.Intra pe site-urile lor si ai sa gasesti sumele exacte.
In principiu nu este foarte greu, dar trebuie sa-ti si placa si sa-ti mearga mana sau sa o faci sa mearga, daca ai doua maini stangi mai gandeste-te. Incearca sa intri intr-un laborator sa vezi cam cu ce se mananca tehnica dentara si ai sa te lamuresti.
sper ca ti-am fost de ajutor. Funda :*? :*

| PrivateUsername12345 explică (pentru Anastasia1997):

Am cautat dar nu am gasit informatii indeajuns ...ma poti ajuta?

3 răspunsuri:
| Anastasia1997 a răspuns:

In majoritatea timpului o sa faci chimie, biologie si fizica happy

| edinaa a răspuns:

Biologie